Սահիբա Գաֆարովան ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում պատմել է Հայաստանի էկոլոգիական ահաբեկչության մասին
Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի 20 տոկոսը ենթարկվել է էկոլոգիական ահաբեկչության Հայաստանի կողմից։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի նիստում, որը նվիրված էր զրոյական թափոնների դերին՝ որպես Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրագործման մեջ փոխակերպող լուծում:
Ս.Գաֆարովան գոհունակություն է հայտնել՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի տիկնոջ՝ Ամինա Էրդողանի նախաձեռնությամբ հրավիրված բարձր մակարդակի հանդիպմանը իր մասնակցության կապակցությամբ. «Ինձ համար մեծ հաճույք է ելույթ ունենալ բարձր մակարդակի հանդիպմանը՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում այնպիսի կարևոր հարցի շուրջ, ինչպիսին մարդկության առջև ծառացած չդադարող մարտահրավերներն են: Այս նախաձեռնության համատեքստում մենք ընդհանուր պատասխանատվություն ենք կրում՝ ներկա և ապագա սերունդների համար աշխարհն ավելի լավ վայր դարձնելու համար:
Ադրբեջանի Հանրապետությունը ցույց է տվել իր աջակցությունը բանաձևին` հովանավորելով ողջ աշխարհում զրոյական թափոնների արտադրության համար գլոբալ կլիմայական պարտավորության մասին հռչակագիրը:

Сахиба Гафарова рассказала об экологическом терроризме Армении на Генассамблее ООН
20 процентов международно признанной территории Азербайджана подверглись экологическому терроризму со стороны Армении.
Как сообщает американское бюро Report, об этом заявила спикер Милли Меджлиса Азербайджана Сахиба Гафарова в своем выступлении на заседании высокого уровня Генеральной Ассамблеи ООН о роли нулевых отходов как преобразующего решения в достижении Цели устойчивого развития (ЦУР).
С.Гафарова выразила удовлетворение своим участием во встрече высокого уровня, созванной по инициативе супруги президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Амины Эрдоган: «Для меня большое удовольствие выступать на встрече высокого уровня Генеральной Ассамблеи ООН по такой важной проблеме, как все непрекращающиеся вызовы, стоящие перед человечеством. В контексте этой инициативы мы несем общую ответственность за то, чтобы сделать мир лучше для жизни нынешнего и будущих поколений.
Азербайджанская Республика продемонстрировала свою поддержку резолюции, выступив спонсором Декларации о глобальном климатическом обязательстве по безотходному производству во всем мире.
В своем выступлении председатель Милли Меджлиса обратила внимание на экологический терроризм, осуществляемый Арменией на исторических землях Азербайджана: «20 процентов международно признанной территории Азербайджана подверглись экологическому терроризму со стороны Армении. Она уничтожила наши леса и заповедники, незаконно эксплуатировала природные ресурсы и загрязнила трансграничные реки, текущие из Армении на территорию Азербайджана».