Հայաստանը պետք է դադարեցնի ադրբեջանցիների նկատմամբ խտրական քաղաքականությունը Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի հայտարարությունը
31 Մարտի 2023 17:28
Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքը հայտարարություն է տարածել մարտի 31-ի՝ Ադրբեջանցիների ցեղասպանության օրվա կապակցությամբ։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնում են Համայնքի մամուլի ծառայությունից։
Հայտարարության մեջ ասվում է.
«Մարտի 31-ը՝ Ադրբեջանցիների ցեղասպանության օրը, արևմտյան ադրբեջանցիները նշում են խոր վշտով։ Կովկասում հայերի զանգվածային վերաբնակեցումից հետո հայկական ծայրահեղական զինված խմբավորումները և Հայաստանի կառավարությունը ցեղասպանություն ենթարկեցին ադրբեջանցիներին: Ցեղասպանությունը համակարգված բնույթ էր կրում և հիմնված էր ազգամիջյան ատելություն հրահրող ռասիստական գաղափարախոսության վրա:
1918 թվականի մարտի 31-ին Բաքվում ծայրահեղ ազգայնական ՀՅԴ կուսակցության զինված խմբերի կողմից իրականացված ջարդը սարսափելի իրադարձություն է, լայնածավալ ցեղասպանություն մեր ժողովրդի դեմ պատմական ադրբեջանական հողերում։
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին ճանաչել իր պատասխանատվությունը ցեղասպանության, էթնիկ զտումների, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների և պատերազմական հանցագործությունների համար և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել հանուն խաղաղության։ Հայաստանը պետք է պայմաններ ստեղծի այնտեղից վտարված ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար և վերականգնի ավերված ադրբեջանական մշակութային ժառանգությունը։
Բացի այդ, Հայաստանը պետք է դադարեցնի ադրբեջանցիների նկատմամբ ատելության և խտրականության քաղաքականությունը, պատասխանատվության ենթարկի մարդկության դեմ հանցագործություն կատարածներին, անհապաղ վերջ տա նրանց հերոսացմանը և ապամոնտաժի ադրբեջանցիների դեմ հանցագործություններին մասնակցած ռազմական և քաղաքական գործիչների, ահաբեկիչների հուշարձանները»:

Армения должна прекратить политику дискриминации азербайджанцев
Община Западного Азербайджана распространила заявление в связи с 31 марта - Днем геноцида азербайджанцев.
«31 марта - День геноцида азербайджанцев западные азербайджанцы отмечают с глубокой скорбью. После массового переселения армян на Кавказ армянскими экстремистскими вооруженными группами и правительством Армении был осуществлен геноцид против азербайджанского народа. Геноцид проводился систематически на основе расистской идеологии, разжигающей этническую ненависть.
Массовая резня, совершенная 31 марта 1918 года в Баку вооруженным объединением экстремистской националистической партии «Дашнакцутюн», является страшным событием, масштабным геноцидом против нашего народа на исторических азербайджанских землях.
Мы призываем Армению признать свою ответственность за геноцид, этнические чистки, преступления против человечности и военные преступления, и предпринять необходимые шаги во имя мира. Армения должна создать условия для безопасного и достойного возвращения изгнанных оттуда азербайджанцев и восстановить разрушенное азербайджанское культурное наследие. Кроме того, Армения должна прекратить политику ненависти и дискриминации по отношению к азербайджанцам, предать суду лиц, совершивших преступления против человечности, немедленно положить конец их героизации, демонтировать памятники военным и политическим деятелям, террористам, участвовавшим в преступлениях против азербайджанцев».