26 Մայիսի 2023 09:13
Հայաստանը պատրաստ է սկսել ապաշրջափակել բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերն ու հաղորդակցությունները տարածաշրջանում՝ ելնելով երկրի ինքնիշխանությունից և իրավասությունից։
ТАСС-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում:
«Ուզում եմ հաստատել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ապաշրջափակելու բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերն ու հաղորդակցությունները տարածաշրջանում, որոնք անցնում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքով։ Մենք պատրաստ ենք տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացմանը այն երկրների ինքնիշխանության և իրավասությունների շրջանակներում, որոնցով նրանք անցնում են»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը Հայաստանի տարածքով միջանցքի մասին, որը, ըստ Բաքվի պլանների՝ պետք է Ադրբեջանի հիմնական մասը կապի Նախչըվանի հետ:

Пашинян: Ереван готов разблокировать транспортные коммуникации при сохранении юрисдикции
Армения готова разблокировать все транспортные и экономические коммуникации в регионе при условии сохранения суверенитета и юрисдикции тех стран, по территории которых они проходят.
Как передает ТАСС, об этом заявил в четверг премьер-министр республики Никол Пашинян, взяв слово в конце расширенного заседания Высшего Евразийского экономического совета.
«Хочу подтвердить готовность Армении к разблокировке всех транспортных и экономических связей в регионе и коммуникаций, которые проходят через территорию Республики Армении. Мы готовы на открытие региональных коммуникаций в рамках суверенитета и юрисдикций тех стран, по которым они проходят», - сказал он, комментируя слова президента Азербайджана Ильхама Алиева о коридоре через территорию Армении, который, по планам Баку, должен соединить основную часть Азербайджана с Нахчываном.