Ադրբեջանը և Ռումինիան քննարկել են էներգետիկ ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը
Ադրբեջանն ու Ռումինիան քննարկել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, քննարկումները տեղի են ունեցել՝ տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբբարովի և Ռումինիայի էներգետիկայի նախարար Վիրջիլ-Դանիել Պոպեսկուի հանդիպման ժամանակ։
Տնտեսության նախարարն ընդգծել է, որ Ռումինիայի հետ հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են, և համագործակցության ընդլայնման համար կարևորել է փոխայցելություններն ու անցկացված հանդիպումները։ Նշվել է, որ ադրբեջանա-ռումինական առևտրատնտեսական գործընկերությունն ընդլայնվում է, աճում է առևտրաշրջանառությունը։ Միաժամանակ երկու երկրների միջև կան մեծ հնարավորություններ զարգացնելու համագործակցությունը՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի և տարանցման, արդյունաբերական և այլ ոլորտներում։ Նախարարը նշել է երկու երկրների գործարար սուբյեկտների փոխշահավետ համագործակցությունը, SOCAR-ի արդյունավետ գործունեությունը Ռումինիայում։
Վ.Պոպեսկուն ասել է, որ նրա երկիրը մեծ նշանակություն է տալիս Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը, կիսվել է համատեղ տնտեսական նախագծերի իրականացման հեռանկարների վերաբերյալ իր կարծիքով։

Азербайджан и Румыния обсудили расширение сотрудничества в энергетической сфере
Азербайджан и Румыния обсудили расширение сотрудничества в различных сферах экономики, в том числе энергетической.
Как сообщает Report, обсуждения были проведены на встрече министра экономики Микаила Джаббарова с министром энергетики Румынии Вирджилом-Даниэлем Попеску.
Министр экономики подчеркнул, что связи с Румынией успешно развиваются, отметил важность взаимных визитов и проведенных встреч для расширения сотрудничества. Было отмечено, что расширяется азербайджано-румынское торгово-экономическое партнерство, растет торговый оборот. В то же время между двумя странами существуют большие возможности для развития сотрудничества в энергетической, транспортно-транзитной, промышленной и других сферах. Министр отметил взаимовыгодное сотрудничество бизнес-субъектов двух стран, эффективную деятельность SOCAR в Румынии.
В.Попеску заявил, что его страна придает значимость сотрудничеству с Азербайджаном, поделился мнением о перспективах реализации совместных экономических проектов.