01 Հունիսի 2023 20:50
Բրիտանական ընկերությունները շահագրգռված են՝ Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում «կանաչ» էներգետիկայի նախագծեր իրականացնելու հարցում։
Այս մասին հայտնել են տնտեսության նախարարությունում։
Տեղեկատվության համաձայն, նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը հանդիպել է՝ Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի առևտրային բանագնաց բարոնուհի Էմմա Նիկոլսոնի հետ։ Նա նշել է, որ երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցությունն ընդլայնվում է, կողմերի ստորագրած փաստաթղթերը բարենպաստ պայմաններ են ստեղծում բրիտանացի ներդրողների ակտիվ մասնակցության համար՝ Ադրբեջանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում, իսկ Մեծ Բրիտանիան առաջատարն է հանդիսանում Ադրբեջանում ներդրումների առումով։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել՝ էներգետիկայի ոլորտում իրականացվող նախագծերի, տնտեսության նախարարության և Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի առևտրի պալատի միջև աշխատանքային խմբի ստեղծման, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրականացվող նախագծերին բրիտանական ընկերությունների մասնակցության վերաբերյալ։

Британские компании заинтересованы в реализации проектов «зеленой» энергетики в Карабахе
Британские компании заинтересованы в реализации проектов «зеленой» энергетики на освобожденных территориях Азербайджана.
Об этом Report сообщили в министерстве экономики.
Согласно информации, министр Микаил Джаббаров провел встречу с торговым посланником премьер-министра Великобритании по Азербайджану баронессой Эммой Николсон. Он отметил, что экономическое сотрудничество между двумя странами расширяется, подписанные сторонами документы создают благоприятные условия для активного участия британских инвесторов в различных сферах экономики Азербайджана, а Великобритания является лидером по объему инвестиций в Азербайджан.
Стороны провели обмен мнениями по проектам, реализуемым в области энергетики, созданию рабочей группы между министерством экономики и Торговой палатой Великобритании в Азербайджане, участию британских компаний в проектах, реализуемых на освобожденных от оккупации территориях.