08 Հունիսի 2023 11:21
«Հունիսի 7-ին, ժամը 22:45-ին, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները՝ Գարաքիլսայի շրջանի Բրուն բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից՝ հրաձգային զինատեսակներից կրակ են բացել՝ Լաչինի շրջանի  Ահմեդլի բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական բանակի դիրքերի ուղղությամբ»։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը։
Իսկ հունիսի 8-ին՝ ժամը 07:40-ին, Ադրբեջանի տարածքում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահները, հայկական անօրինական զինված կազմավորումների անդամները կրակ են բացել՝  Շուշա քաղաքի մոտ տեղակայված  ադրբեջանական բանակի դիրքերի ուղղությամբ:
«Մեր ստորաբաժանումները համապատասխան կանխարգելիչ միջոցներ են ձեռնարկել այդ ուղղություններում։
Բացի այդ, ապօրինի հայկական զինված կազմավորումների անդամները՝ գյուղատնտեսական աշխատանքների քողի տակ փորձել են մշտական ամրություններ կառուցել՝ Խոջալուի շրջանի ուղղությամբ տեղակայված մեր բանակի դիրքերի դիմաց:
Մեր ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում աշխատանքներն անմիջապես դադարեցվել են»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Позиции азербайджанской армии под Шушой и в Лачине вновь под обстрелом армян
7 июня в 22:45 подразделения Вооруженных сил Армении с позиций, расположенных в направлении населенного пункта Брун Гаракилсинского района, открыли огонь из стрелкового оружия по позициям азербайджанской армии, расположенным в направлении населенного пункта Ахмедли Лачинского района.
А 8 июня в 07: 40 членами незаконных армянских вооруженных формирований на территории Азербайджана, где временно дислоцируются российские миротворцы, были обстреляны позиции азербайджанской армии в направлении города Шуша.
«Наши подразделения приняли адекватные ответные меры в указанных направлениях.
Кроме того, члены незаконных армянских вооруженных формирований под видом сельскохозяйственных работ пытались установить долговременные фортификационные сооружения перед позициями нашей армии, расположенными в направлении Ходжалинского района.
В результате неотложных мер, предпринятых нашими подразделениями, работы были немедленно приостановлены», - говорится в сообщении.