08 Հունիսի 2023 13:38
Առաջիկա ժամանակահատվածում պետական աջակցության գործող մեխանիզմների կատարելագործումը և դրանց կիրառման ընդլայնումը, ինչպես նաև տեղական գործիքների ներդրումը կնպաստեն Ադրբեջանում ձեռներեցության զարգացմանը։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Սահիբ Մամեդովը «Հեյդար Ալիևը և ադրբեջանական ձեռներեցությունը» տեղական ընկերությունների ցուցահանդեսում ունեցած իր ելույթում:
«Ղարաբաղի տարածաշրջանի վերաինտեգրումը տնտեսական արժեքային շղթային, Նախչըվանի տնտեսական շրջանի ներուժի ավելի բարձր մակարդակով իրացումը կնպաստեն առաջիկայում տնտեսական աճին։ Երկու ուղղություններով էլ զարգացում ապահովելու համար ընդունվել են պետական ծրագրեր։ Ղարաբաղում երկու արդյունաբերական պարկ է ստեղծվել: Ընդունվել է ազատագրված տարածքների զարգացմանն առնչվող արտոնությունների փաթեթ։ Սրանք գրավիչ քայլեր են այն ձեռնարկատերերի համար, ովքեր ցանկանում են ներդրումներ կատարել այս մարզերում»,- ասել է փոխնախարարը։
Մամեդովը նշել է, որ այս տարվա 4 ամիսների ընթացքում արտաքին առևտրային հարաբերությունների դրական դինամիկայի արդյունքում արտահանումն աճել է 6,5%-ով և կազմել 12 մլրդ ԱՄՆ դոլար. «Ոչ նավթային ապրանքների արտահանումն աճել է 21,2%-ով։ Այս տարվա առաջին եռամսյակում ոչ նավթագազային հատվածում ներդրումները նախորդ տարվա համեմատ աճել են 51,7 տոկոսով»։

Сахиб Мамедов: В Азербайджане расширят сферу применения механизмов поддержки предпринимателей
В предстоящий период совершенствование существующих механизмов государственной поддержки и расширение их применения, а также внедрение местных инструментов будут способствовать развитию предпринимательства в Азербайджане.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра экономики Сахиб Мамедов во время выступления на выставке местных компаний «Гейдар Алиев и азербайджанское предпринимательство».
«Реинтеграция Карабахского региона в экономическую цепочку создания стоимости, реализация потенциала Нахчыванского экономического района на более высоком уровне будут способствовать экономическому росту в предстоящие периоды. Приняты государственные программы с обеспечением развития в обоих направлениях. В Карабахе созданы два промышленных парка. Принят пакет льгот, связанных с развитием освобожденных территорий. Это привлекательные шаги для предпринимателей, желающих инвестировать в эти регионы», - сказал замминистра.
По его словам, в январе-апреле текущего года в ненефтегазовом секторе был зафиксирован рост ВВП на 3,1%.
Мамедов отметил, что в результате положительной динамики внешнеторговых связей за 4 месяца этого года экспорт вырос на 6,5% и составил 12 млрд долларов США: «Экспорт ненефтяных продуктов вырос на 21,2%. В первом квартале этого года инвестиции в ненефтегазовый сектор выросли на 51,7% по сравнению с прошлым годом».