Ադրբեջանն ու Ղազախստանը 55 մլն դոլար արժողությամբ 8 պայմանագիր են կնքել
Այս մասին ասել է Ղազախստանի առևտրի և ինտեգրման նախարար Սերիկ Ժումանգարինը՝ Աստանայի միջազգային ֆորումի (AIF 2023) շրջանակներում Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովի հետ հանդիպման ժամանակ, հայտնում է Trend-ը:
«Առաջարկում եմ շարունակել այս պրակտիկան։ Այժմ մենք սպասում ենք Ադրբեջանից  պատասխան առաքելությանը։ Մենք նաև կարող ենք ադրբեջանական կողմին առաջարկել 110 նոր տեսակի ապրանքներ՝ մոտ 300 մլն դոլար արժողությամբ՝ հետագա առևտրատնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման համար»,- ասել է նախարարը։
Ժումանգարինն ընդգծել է, որ Ղազախստանը նույնպես ցանկություն է հայտնել մրգերի և բանջարեղենի մատակարարումներ հաստատել Ադրբեջանից, հատկապես դեպի արևմտյան շրջաններ։
Նախարարը նշել է, որ երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն այս տարվա առաջին 4 ամիսներին աճել է 50 մլն դոլարով՝ մինչև 183 մլն դոլար։

ЭКОНОМИКА  09 Июня 2023 - 10:19
В ходе бизнес-миссии казахстанских предпринимателей в Азербайджан было подписано 8 контрактов на сумму 55 миллионов долларов.
Как передает Trend, об этом сказал министр торговли и интеграции Казахстана Серик Жумангарин в ходе встречи с министром энергетики Азербайджана Парвизом Шахбазовым на полях Астанинского международного форума (AIF 2023).
«Я предлагаю продолжить эту практику. Теперь мы ждем ответную миссию из Азербайджана. Мы также можем предложить азербайджанской стороне 110 новых видов товаров на сумму около 300 миллионов долларов для дальнейшего наращивания торгово-экономических отношений», - сказал министр.
Жумангарин подчеркнул, что Казахстан также изъявил желание наладить поставки плодоовощной продукции из Азербайджана, особенно в западную часть страны.
Министр отметил, что товарооборот между двумя странами за первые 4 месяца текущего года вырос на 50 миллионов долларов - до 183 миллионов долларов.