Գուրբանով. քայլեր են ձեռնարկվում Ադրբեջանը Եվրասիայի տրանսպորտային հանգույցի վերածելու ուղղությամբ
Աշխարհում վերջին շրջանում նկատվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակը էլ ավելի է մեծացրել Ադրբեջանի ռազմավարական նշանակությունը միջազգային փոխադրումների ոլորտում։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի փոխնախարար Ջավիդ Գուրբանովը՝ «Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված հարցերի և առաջարկների քննարկում» թեմայով բիզնեսի զարգացման ազգային ֆորումի նիստում։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանում լայնածավալ բարեփոխումներ են իրականացվում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ստեղծման ուղղությամբ՝ ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածներում ակտիվությունը խթանելու, ինչպես նաև նորարար լուծումների և թվային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ավելի արդյունավետ համակարգի ներդրման նպատակով։
«Վերջին տարիներին Ադրբեջանի տնտեսության մեջ զգալիորեն աճել է տրանսպորտի ոլորտի դերը, և դրա մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում հասել է 6,5 տոկոսի»,- ընդգծել է նա։
Փոխնախարարի խոսքով, քայլեր են ձեռնարկվում Ադրբեջանի տարանցիկ ներուժը մեծացնելու և երկիրը Եվրասիայի համար տրանսպորտային հանգույց դարձնելու ուղղությամբ: