Ադրբեջանն ու Acwa Power-ը քննարկել են կանաչ էներգիայի ոլորտում նախագծերի իրականացումը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ադրբեջանի Հանրապետության տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը հանդիպել է՝ Սաուդյան Արաբիայի Acwa Power ընկերության խորհրդի նախագահ Մուհամմեդ Աբդուլլահ Ռաշիդ Աբունայանի հետ։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը՝ հղում անելով տնտեսության նախարարությանը, Acwa Power ընկերության խորհրդի նախագահի հետ հանդիպմանը քննարկվել է՝ Ադրբեջանում իրագործվող հողմային էլեկտրակայանի կառուցման և ծովի ջրի աղազրկման նախագծերի ներկա վիճակը: Քննարկվել են նաև՝ էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների օգտագործման արդյունավետությունը և կանաչ էներգիայի ոլորտում պոտենցիալ նախագծերի իրականացման հնարավորությունը։
Տնտեսության նախարարն ընդգծել է՝ Ադրբեջանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև տնտեսական կապերի զարգացումը և գործարար շրջանակների միջև գործարար հարաբերությունների ընդլայնումը։ Ժամանակակից մարտահրավերների ֆոնին՝ մեր երկրի հիմնական առաջնահերթություններն են էներգաարդյունավետության բարձրացումը և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտի զարգացումը։ Այս համատեքստում նշվել է Acwa Power-ի հետ համագործակցության նշանակությունը։

Азербайджан и Acwa Power обсудили реализацию проектов в сфере зеленой энергии ФОТО
Министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров провел встречу с председателем правления компании Acwa Power Саудовской Аравии Мухаммедом Абдуллой Рашидом Абунайяном.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на Минэкономики, на встрече с председателем правления компании Acwa Power обсуждены текущее состояние реализуемых в Азербайджане проектов по строительству ветряной электростанции и опреснению морской воды, эффективность использования альтернативных источников энергии и возможности реализации потенциальных проектов в сфере зеленой энергии.
Министр экономики подчеркнул развитие экономических связей между Азербайджаном и Саудовской Аравией и расширение деловых отношений между бизнес-кругами. На фоне современных вызовов основными приоритетами нашей страны являются повышение энергоэффективности и развитие сферы возобновляемых источников энергии. В этом контексте была отмечена значимость сотрудничества с Acwa Power.