«Հայաստանը միտված չէ ՌԴ–ի նկատմամբ անբարյացակամ գործողության». Հակոբ Արշակյան
Այս մասին ՀՀ ԱԺ–ում նիստի ժամանակ հայտարարել է փոխնախագահ, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը` անդրադառնալով Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացման հարցի շուրջ հնչած գնահատականներին, տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին:
««Հայաստանը մշտապես մեծ ուշադրության է արժանացնում Ռուսաստանի հետ ունեցած մեր հարաբերություններին։ Շատ կարևոր է, որ այդ հարաբերությունները հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի, արժանապատվության, ինչպես նաև միմյանց նկատմամբ իրավական պարտավորությունների կատարման սկզբունքների վրա», - նշել է Արշակյանը։
«Մենք միտված չենք որևէ անբարյացակամ գործողության Ռուսաստանի կամ նրա ղեկավարի նկատմամբ, ինչում, ցավոք, մեզ փորձում են մեղադրել ռուսաստանյան մեր գործընկերները»: ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է` հայաստանյան ընդդիմության որոշ գործիչներ էլ փորձ են անում միջպետական լարվածություն ստեղծելու միջոցով դիվիդենտներ շահել քաղաքական ասպարեզում։ Նա ընդգծել է` տվյալ նախագիծը բխում է Հայաստանի շահերից, և կա մեխանիզմ, որով լուծվում են բոլոր երկկողմ հարցերը։
«Այդ մեխանիզմի իրագործման համար հարցի՝ կառավարության դաշտում գտնվելու հավելյալ ժամանակը, ցավոք, նույնպես չօգտագործվեց։ Երկկողմ համաձայնագիր ստորագրելու հնարավորությունն այսօր էլ կա։ Հուսով եմ, որ Ռուսաստանի մեր գործընկերները չեն շարունակի այն անտեսել։ Տարաձայնություններ և լարվածություններ լինում են բոլոր գործընկերների, բարեկամների և հարազատների միջև: Թվացող լարվածությունը ժամանակավոր է, և վստահ եմ, որ այն կպարզաբանվի և կհաղթահարվի»,– ասել է Արշակյանը։

Акоп Аршакян: «Армения не нацелена на какие-либо недружественные действия в отношении России»
Кажущаяся напряжённость между Ереваном и Москвой временна, и она будет преодолена. Об этом он заявил в парламенте вице-спикер парламента, руководитель армяно-российской межпарламентской комиссии Акоп Аршакян, комментируя различные оценки по вопросу ратификации Римского статута парламентом Армении, передает Caliber.Az со ссылкой на «Спутник Армения».
«Армения всегда уделяет большое внимание нашим отношениям с Россией. Очень важно, чтобы эти отношения основывались на взаимном уважении, достоинстве, принципах выполнения правовых обязательств друг перед другом», – отметил Аршакян.
Вице-спикер подчеркнул, что Армения не нацелена на какие-либо недружественные действия в отношении России или ее руководителя, в чем, по словам Аршакяна, Ереван пытаются обвинить российские коллеги, а некоторые деятели армянской оппозиции пытаются посредством создания межгосударственной напряженности получить дивиденды на политической арене.
«Мы неоднократно констатировали, что данный проект исходит из интересов Армении, и есть механизм, которым решаются все двусторонние вопросы. Для реализации этого механизма дополнительное время пребывания вопроса на поле Правительства, к сожалению, также не использовалось. Возможность подписания двустороннего соглашения есть и сегодня. Надеюсь, что наши коллеги в России не будут продолжать игнорировать его», – сказал он.