Ղարաբաղցի հայերը փախչում են Հայաստանից Պաշտոնական տվյալներ
«2023 թվականի նոյեմբերի 26-ի դրությամբ՝ Ղարաբաղում հաշվառված 10 հազար 929 մարդ օդային և ցամաքային սահմանային անցակետերով մեկնել է Հայաստանի Հանրապետությունից, որից 4303-ը վերադարձել է»։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնում են հայկական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությանը։
Հայկական լրատվամիջոցները գրում են, որ Հայաստանից հեռացել է 6626 ղարաբաղահայ։
«Սա երկու ամսվա համար բավական մեծ թիվ է, և տարակուսելի է Փաշինյանի վստահ պնդումը, որ ղարաբաղցի հայերը չեն լքում Հայաստանը։ Ավելին, խոսքը գնում է այն ամիսների մասին, որոնք, որպես կանոն, հեռանալու սեզոն չեն համարվում, այսինքն՝ գարնան սկզբին մեկնողների թիվն ավելի շատ է լինելու»,- Հայաստանից հեռացած ղարաբաղահայերի մասին տեղեկությունը մեկնաբանել է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը:

Карабахские армяне бегут из Армении Официальные данные
«По состоянию на 26 ноября 2023 года через воздушные и наземные пункты пересечения государственной границы Республику Армения покинули 10 тысяч 929 человек, зарегистрированных в Карабахе, из них вернулись 4303 человека».
Как передает Caliber.Az, об этом сообщают армянские СМИ со ссылкой на СНБ Армении.
Армянские СМИ пишут, что Армению покинули 6626 карабахских армян.
«Это довольно большая цифра для двух месяцев, и уверенное утверждение Пашиняна о том, что карабахские армяне не покидают Армению, вызывает недоумение. Причем речь идет о тех месяцах, которые, как правило, не считаются сезоном для выезда, иными словами, в начале весны число выезжающих будет больше», - прокомментировал информацию о покинувших Армению карабахских армянах политолог Сурен Суренянц.