Գյոզալ Մոսիյան. Ադրբեջանցիները մաքուր հայերենով առաջարկեցին մեզ մնալ Խոջալիում Հայաստանում ուրախ չեն մեզ տեսնել
30 Նոյեմբերի 2023 11:07
Հայկական Oragir News յութուբյան ալիքը հարցազրույց է վերցրել Խոջալու քաղաքից ինքնակամ Հայաստան տեղափոխված 75-ամյա Գյոզալ Մոսիյանից, ով անկեղծորեն խոսել է այն մասին, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ը Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումների ժամանակ ադրբեջանցի զինվորականները հայ բնակչության նկատմամբ որևէ ագրեսիա չեն դրսևորել, այլ ընդհակառակը, նրանց առաջարկվել է մնալ և ընդունել Ադրբեջանի քաղաքացիություն։ Մոսիյանը նաև պատմել է, որ Հայաստանում այնքան էլ ուրախ չեն տեսնել Ղարաբաղից եկած հայերին։ Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցից մի քանի հատված:
Մոսիյանի խոսքով, իրավիճակը ծանր է եղել, կրակոցներ ու ճիչեր են լսվել։
«Տպավորություն կար, որ ադրբեջանցիներն արդեն մտել են Խոջալու։ Իջանք նկուղ, չնայած հիմա այնպիսի զենքեր կան, որ ոչ մի տեղ ապահով չես զգում։ Հետո տեղեկացանք, որ ադրբեջանցիներն արդեն քաղաքի կենտրոնում են։ Մենք չգիտեինք՝ ինչ անենք։ Բայց ամեն դեպքում մնացինք այնտեղ։ Մտածեցինք՝ ինչ կլինի, թող լինի։ Ուրեմն սա է մեր ճակատագիրն է»,- պատմել է Մոսիյանը։
Նա հատուկ ընդգծել է, որ ռադիոյով ադրբեջանցիները մաքուր հայերենով դիմում էին հայ բնակչությանը և առաջարկում մնալ։
«Այո, նրանք մաքուր հայերեն էին խոսում։ Ադրբեջանցիները հայտարարեցին, որ մենք ոչ մի տեղ չպետք է գնանք, որ մեզ հետ լավ կվերաբերվեն, որ մենք քաղաքացիություն ենք ստանալու և կունենանք նույն իրավունքներն ու արտոնությունները, ինչ ադրբեջանցիները։ Մենք վախեցած էինք, այրեցինք բոլոր զինվորական համազգեստները, որ ունեինք տանը, մեր հարազատների բոլոր նկարները, որոնցում նրանք զինվորական համազգեստով էին. տղաներս զոհվել են առաջին պատերազմում։ Իսկ հետո ավտոբուսներ եկան ու սկսեցին մարդկանց տանել։ Ի՞նչ պիտի անեինք։ Թոռնիկս զանգեց ու ասաց, որ պետք է դուրս գանք։ Հարսս ուզում էր տունը հրկիզել, բայց ամուսինս թույլ չտվեց։ Ասաց՝ եթե տունը վառենք, ադրբեջանցիները ճանապարհը կփակեն»,- ասում է կինը։
Հետո նա սկսում է դժգոհել, որ Հայաստանում ուրախ չեն տեսնել ղարաբաղցի հայերին:
«Նրանք պետք է խիղճ ունենան։ Մեզ վերմակներ են պետք։ Մեզ սնունդ է պետք։ Թեև, դժվար թե Հայաստանում այս ամենը մեզ տան։ Լավ, գոնե մի վերմակ տվեք, գոնե ուտելիք տվեք, որ կարողանանք գոյատևել։ Ցուրտ է, փայտ չկա։ Գիշերը ցուրտ է։ Ջուր չկա։ Տան տերն ասաց, որ ջրի համար պետք է վճարել 75 հազար դրամ։ Ես չեմ կարող այդքան գումար տալ, որտեղի՞ց վերցնեմ։ Ջուրը բերում ենք հարևաններից։ Այս տունը հին է, երկար ժամանակ այստեղ ոչ ոք չի ապրել, ուստի ամեն ինչ քանդված է»,- պատմել է Մոսիյանը։

Гюзель Мосиян: Азербайджанцы на чистейшем армянском предложили нам остаться в Ходжалы
На армянском YouTube-канале Oragir News опубликовано интервью с добровольно переселившейся в Армению из города Ходжалы 75-летней Гюзель Мосиян, которая откровенно рассказала о том, что в ходе проведенных ВС Азербайджана антитеррористических мероприятий 19-20 сентября 2023 года азербайджанские военнослужащие не применяли по отношению к армянскому населению никакой агрессии, а наоборот, предлагали остаться и принять азербайджанской гражданство. Мосиян также рассказала, что в самой Армении приехавшим из Карабаха армянам отнюдь не рады. Предлагаем вниманию некоторые выдержки из данного интервью.
По словам Мосиян, ситуация была тяжелая, слышались стрельба и крики.
«Было такое ощущение, что в Ходжалы уже вошли азербайджанцы. Мы спустились в подвал, хотя, сейчас есть такое оружие, что нигде не чувствуешь себя в безопасности. Потом узнали, что азербайджанцы уже в центре города. Мы не знали, что делать. Но мы все равно остались. Подумали: что бы ни случилось, пусть это уже произойдет. Значит, это наша судьба», - рассказала Мосиян.
Она особо подчеркнула, что по радио азербайджанцы обращались к армянскому населению на чистейшем армянском и предлагали остаться.
«Да, они говорили на чистом армянском языке. Азербайджанцы объявили, что нам не следует никуда уходить, что они будут относиться к нам хорошо, что мы получим гражданство, и у нас будут те же права и привилегии, что и у азербайджанцев. Мы были напуганы, сожгли всю военную форму, что была у нас дома, все фото с родными, на которых они были в военной форме – мои сыновья погибли в первую войну. А потом приехали автобусы и стали забирать людей. Что нам было делать? Мой внук позвонил и сказал, что нам пора выезжать. Моя невестка хотела поджечь дом, но мой муж не разрешил. Он сказал, что если сожжем дом, то азербайджанцы перекроют дорогу», - говорит женщина.
Далее она стала жаловаться на то, что в Армении не рады карабахским армянам.
«У них должна же быть совесть. Нам нужны одеяла. Нам нужна еда. Хотя, вряд ли нам в Армении это все дадут дадут. Ну хоть одеяло дайте, хоть еду дайте, чтобы мы могли выжить. Холодно, дров нет. Ночью холодно. Воды нет. Хозяин дома сказал, что за воду нужно заплатить 75 тысяч драмов. Я не могу дать столько денег, откуда я их возьму? Воду привозим от соседей. Это здание старое, здесь давно никто не жил, поэтому все разрушено», - рассказала Мосиян.