Բորելը ցանկանում է առաջարկություն անել Հայաստանին
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարեԼ է Հայաստան այցելելու իր ցանկության մասին՝ համագործակցության նոր օրակարգի առաջին առաջարկն անելու համար։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին փետրվարի 22-ին ԵՄ-Հայաստան քաղաքացիական հարթակի ամփոփիչ զեկույցին նվիրված միջոցառման ժամանակ ասել է՝ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը։
Նա շատ կարևոր փաստաթուղթ է անվանել՝ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որի դրույթներն աստիճանաբար կյանքի են կոչվում։
«Բայց իրականում մենք միասին կարող ենք ավելի լուրջ արդյունքներ արձանագրել, որպեսզի Հայաստանի քաղաքացիների, այդ թվում գործարարների՝ արժեքների, հարգանքի, տարածքային ամբողջականության վրա հիմնված ավելի լավ կյանքի, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացման ձգտումները կյանքի կոչվեն»,- ընդգծել է Մարագոսը։

Боррель хочет сделать предложение Армении
Верховный представитель ЕС Жозеп Боррель заявил о желании посетить Армению, чтобы сделать первое предложение по новой повестке сотрудничества.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом во время мероприятия, посвященного итоговому отчету гражданской платформы «ЕС – Армения», 22 февраля заявил руководитель делегации Евросоюза в Армении Василис Марагос.
Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС (SEPA) он назвал очень важным документом, положения которого постепенно реализуются.
«Но в действительности мы вместе можем зафиксировать более серьезные результаты, чтобы можно было реализовать стремления граждан Армении, в том числе бизнесменов, к лучшей жизни, основанной на ценностях, уважении, территориальной целостности, а также в целях регионального развития», – подчеркнул Марагос.
Он добавил, что над этим ведется работа.
«Мы укрепим сотрудничество в сфере безопасности. Надеюсь, что удастся перейти к качественным реформам», – отметил дипломат.