Սահիբա Գաֆարովան հանդիպել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահի հետ
Փետրվարի 22-ին Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպում է ունեցել՝ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի (ԹԱՄԺ) նախագահ Նուման Քուրթուլմուշի հետ, ով մեր երկիր է ժամանել՝ մասնակցելու Ասիական խորհրդարանական վեհաժողովի 14-րդ լիագումար նիստին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով Միլլի Մեջլիսի հասարակայնության հետ կապերի և մամուլի բաժնին, Միլլի Մեջլիսի նախագահը, հիշելով՝ ընտրությունների ավարտից հետո նախագահ Իլհամ Ալիևի կատարած առաջին արտասահմանյան պաշտոնական այցը Թուրքիա, հայտարարել է, որ մեր պետությունների ղեկավարներին կապող բարեկամական և եղբայրական կապերն օրինակ են մեզանից յուրաքանչյուրի համար։ Ընդգծվել է նաև մեծ առաջնորդ Հեյդար Ալիևի՝ «Մեկ ժողովուրդ, երկու պետություն» կարգախոսի արժանի կյանքի կոչումը։
Այնուհետև խոսելով Միլլի Մեջլիսում նախագահ Իլհամ Ալիևի երդման արարողության մասին՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահն առանձնահատուկ կարևորություն է տվել՝ այդ միջոցառման ժամանակ իր ելույթում պետության ղեկավարի արտահայտած մտքին, և հատկապես՝ «Մեր ընտանիքը. թուրքական աշխարհ»-ն է։ Այս տեսակետից թուրքական պետությունները պետք է ավելի սերտ կապեր հաստատեն միմյանց հետ, և այս առումով խորհրդարանները նույնպես զգալի պարտականություններ ունեն։ Այնուհետև Սահիբա Գաֆարովան խոսել է մեր խորհրդարանների գործունեությունը ուժեղացնելու անհրաժեշտության մասին՝ ինչպես երկկող, այնպես էլ TURKPA-ի շրջանակներում։
ԹԱՄԺ-ի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշը շնորհավորական ուղերձ է հղել՝ փետրվարի 7-ին Ադրբեջանում կայացած թափանցիկ և ժողովրդավարական նախագահական ընտրություններում նախագահ Իլհամ Ալիևի հաղթանակի կապակցությամբ։ Ընտրություններին դիտորդների թվում էին ԹԱՄԺ-ի պատգամավորները, նշել է Քուրթուլմուշը՝ ընդգծելով ընտրողների բարձր ակտիվությունը։

Сахиба Гафарова встретилась с председателем Великого Национального Собрания Турции
22-го февраля председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова провела встречу с прибывшим в нашу страну для участия в 14-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи председателем Великого Национального Собрания Турции (ВНСТ) Нуманом Куртулмушем.
Как сообщает АПА со ссылкой на отдел по связям с общественностью и прессы Милли Меджлиса, председатель Милли Меджлиса, напомнив о нанесённом в Турцию несколько дней назад первом зарубежном официальном визите Президента Ильхама Алиева по завершению выборов, заявила, что связывающие глав наших государств дружеские и братские узы являются примером для каждого из нас. Было также подчёркнуто достойное претворение в жизнь лозунга Великого лидера Гейдара Алиева - «Один народ, два государства».
Говоря затем о состоявшейся в Милли Меджлисе церемонии приведения к присяге Президента Ильхама Алиева, председатель азербайджанского парламента указала на особую важность мысли, изложенной главой государства в его выступлении на том мероприятии, а именно - «Наша семья – Тюркский мир». С этой точки зрения, тюркским государствам следует налаживать более тесные связи друг с другом, и в этом плане на долю парламентов тоже выпадают существенные обязательства. Сагиба Гафарова затем говорила о необходимости усиления деятельности наших парламентов – как на двусторонней основе, так и в рамках ТЮРКПА.
Председатель ВНСТ Нуман Куртулмуш передал поздравления по случаю победы Президента Ильхама Алиева на проведённых в Азербайджане 7-го февраля прозрачных и демократических президентских выборах. Депутаты ВНСТ были среди наблюдателей за выборами, заметил Куртулмуш, особо указав на высокую активность избирателей.
В ходе беседы председатель ВНСТ выразил сожаление по поводу отказа ПАСЕ от подтверждения полномочий делегации Азербайджана при этой Ассамблее, назвав соответствующую резолюцию неприемлемой. По его словам, данное решение противоречит самой сути ПАСЕ, в то время как деятельность азербайджанской делегации при ПАСЕ служит на пользу и самой этой организации. Председатель ВНСТ отозвался об этом решении как итоге усилий определённых лоббистских групп.