Ամերիկյան Մայամի-Դեյդ օկրուգում փետրվարի 26-ը հայտարարվել է Խոջալուի Հիշատակի օր ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, համապատասխան հռչակագիրը ստորագրել են՝ քաղաքապետ Դանիելլա Լևին Կավան և Օլիվերի օկրուգի հանձնակատարների խորհրդի նախագահ Գ.Գիլբերտ III-ը։
Փաստաթղթում նշվում է, որ 1992 թվականի փետրվարի 26-ի գիշերը՝ ադրբեջանական Խոջալու քաղաքում հայկական ավազակախմբերի կողմից իրականացված ջարդերի արդյունքում զոհվել է ավելի քան 600 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք և ծերեր։ Ընդգծվում է նաև, որ հեղինակավոր միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները, այդ թվում՝ Human Rights Watch-ը, այս ողբերգությունն անվանել են տարածաշրջանի խոշորագույն կոտորածը։
Հռչակագրի հեղինակները նշել են, որ Ֆլորիդայի Մայամի-Դեյդ օկրուգում և ամբողջ աշխարհում բնակվող ադրբեջանցիները ամեն տարի հարգում են Խոջալուի զոհերի հիշատակը։
Փաստաթուղթը ներկայացվել է՝ 2006 թվականից Մայամիում գործող ադրբեջանա-ամերիկյան մշակութային ասոցիացիայի նախագահ Թոհֆա Էմինովային։

В американском округе Майами-Дейд 26 февраля объявлен Днем памяти Ходжалы ФОТО
Как сообщает Report, соответствующую декларацию подписали мэр Даниэлла Левин Кава и председатель Совета комиссаров округа Оливер Г.Гилберт III.
В документе отмечается, что в ночь на 26 февраля 1992 года в результате резни, учиненной армянскими бандформированиями в азербайджанском городе Ходжалы, погибло более 600 мирных жителей, в том числе детей, женщин и стариков. Также подчеркивается, что авторитетные международные правозащитные организации, в том числе Human Rights Watch, назвали эту трагедию крупнейшей резней в регионе.
Авторы декларации отметили, что азербайджанцы, проживающие в округе Майами-Дейд, штат Флорида, и во всем мире, ежегодно чтят память жертв Ходжалы.
Документ был представлен председателю действующей в Майами с 2006 года Азербайджано-американской культурной ассоциации Тохфе Эминовой.