Յագուբ Էյուբովը մասնակցել է ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի նիստին
Մարտի 29-ին Մոսկվայում կայացել է ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի 101-րդ նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են՝ Համագործակցության երկրների տնտեսական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, նիստը անցկացվել է՝ Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի նախագահությամբ։
Նիստում Ադրբեջանը ներկայացրել է առաջին փոխվարչապետ Յագուբ Էյուբովը։
Տնտեսական խորհրդի անդամները լսել են տեղեկատվություն՝ Անկախ Պետությունների Համագործակցության Միջտարածաշրջանային և անդրսահմանային համագործակցության խորհրդի 2019-2023 թվականների գործունեության մասին։
Նիստի շրչանակներում քննարկվել են՝ քիմիական արդյունաբերության ոլորտում ԱՊՀ երկրների միջև համագործակցության հետագա զարգացման հայեցակարգի նախագիծը և դրա իրականացման գործողությունների ծրագիրը, ԱՊՀ երկրների փոխադարձ առևտրի խոչընդոտների հարցը և դրանց վերացման վերաբերյալ առաջարկությունները, համագործակցությունը թեթև արդյունաբերության ոլորտում, ԱՊՀ մարմինների ֆինանսավորումը, ապահովագրական ծառայությունների շուկայի զարգացումը, մինչև 2030թ. ԱՊՀ տնտեսական զարգացման ռազմավարության առաջին փուլի իրականացման գործողությունների ծրագրի կատարումը:

Ягуб Эюбов принял участие в заседании Экономического совета СНГ
29 марта в Москве состоялось 101-е заседание Экономического совета СНГ, в ходе которого рассмотрен широкий круг вопросов экономического сотрудничества стран Содружества.
Как сообщает Report, встреча состоялась под председательством заместителя председателя правительства Российской Федерации Алексея Оверчука.
Азербайджан на заседании представил первый заместитель премьер-министра Ягуб Эюбов.
Членами Экономического совета была заслушана информация о деятельности Совета по межрегиональному и приграничному сотрудничеству стран Содружества Независимых Государств в 2019–2023 годах.
В ходе заседания рассмотрены проекты Концепции дальнейшего развития сотрудничества стран СНГ в области химической промышленности и Плана мероприятий по ее реализации, вопрос о препятствиях во взаимной торговле стран СНГ и рекомендациях по их устранению, сотрудничества в легкой промышленности, финансирования органов СНГ, развития рынка страховых услуг, выполнения Плана мероприятий по реализации первого этапа Стратегии экономического развития СНГ на период до 2030 года.