Ալիևը՝ Բլինքենին. Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտությունը բացարձակապես անընդունելի է ԱՀ նախագահի աշխատակազմը բացահայտել է զրույցի մանրամասները
04 Ապրիլի 2024 17:22
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հեռախոսազրույցի առնչությամբ ամերիկյան կողմի երեկ արված հայտարարության մեջ նշվել է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկված հարցերից մեկն էլ եղել է մարդու իրավունքները։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, մեկնաբանելով այս հարցը, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմում ասել են հետևյալը. «Այո, հեռախոսազրույցի ընթացքում բարձրացվել են բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ այս հարցը։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ մարդու իրավունքների պատրվակով Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու փորձերը բացարձակապես անընդունելի են։ Մենք չենք ընդունում այս հարցում արևմտյան մի շարք երկրների կանխակալ հայտարարությունները՝ հիմնված երկակի ստանդարտների վրա։ Երկրի ղեկավարը պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին հիշեցրել է Հայաստանում ընդդիմության ներկայացուցիչների ձերբակալությունների, կալանավայրերում մահվան դեպքերի, այդ երկրում մարդու իրավունքների խախտումների մասին և նշել, որ արևմտյան երկրների լռությունն այս հարցում անհասկանալի է, և նման փաստերը երկակի չափանիշների վառ օրինակ են»:
Աշխատակազմում հավելել են, որ Իլհամ Ալիևը հեռախոսազրույցի ընթացքում շոշափել է նաև այն հարցը, որ հայտնի լրագրող Ջուլիան Ասանժը երկար ժամանակ ենթարկվել է ֆիզիկական և հոգեկան խոշտանգումների հենց իր լրագրողական գործունեության համար. «Պետության ղեկավարն ասել է, որ մարդու իրավունքների խնդիրը պետք է դիտարկել ոչ միայն տեղական, այլև համաշխարհային համատեքստում»։

Алиев - Блинкену: Вмешательство во внутренние дела Азербайджана абсолютно неприемлемо Пресс-служба президента АР раскрыла подробности разговора
04 Апреля 2024 15:13
В заявлении для прессы, сделанном американской стороной вчера в связи с телефонным разговором между госсекретарем США Энтони Блинкеном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, отмечается, что одним из вопросов, обсуждавшихся в ходе телефонного разговора, были права человека.
Как передает Caliber.Az, комментируя это, в пресс-службе президента Азербайджана заявили следующее: «Да, во время телефонного разговора было затронуто много вопросов, в том числе и этот. Президент Ильхам Алиев заявил, что попытки вмешательства во внутренние дела Азербайджана под предлогом вопросов прав человека абсолютно неприемлемы. Мы не принимаем предвзятые заявления ряда западных стран по этому вопросу, основанные на двойных стандартах. Глава государства напомнил госсекретарю Энтони Блинкену об арестах представителей оппозиции в Армении, о случаях смерти во время заключения, о нарушениях прав человека в этой стране, и отметил, что молчание западных стран по данному поводу непонятно, и такие факты являются ярким примером двойных стандартов».
В пресс-службе добавили, что Ильхам Алиев в ходе телефонного разговора также затронул вопрос о том, что известный журналист Джулиан Ассанж длительное время подвергался физическим и моральным пыткам именно за свою журналистскую деятельность: «Глава государства заявил, что вопрос прав человека необходимо рассматривать не только в локальном, но и в глобальном контексте».