19 Ապրիլի 2024 12:53
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալության արարողությունը նախատեսված է մայիսի 7-ին։ Այս տարի լրանում է նաև Եվրասիական տնտեսական միության 10-ամյակը, որը նախագահում է Հայաստանը։ Մայիսի 8-ին Մոսկվայում տեղի կունենա ԵԱՏՄ հոբելյանական գագաթնաժողովը, իսկ մայիսի 9-ին՝ Հաղթանակի ավանդական շքերթը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, երևանյան «Հրապարակ» թերթը հարց է տալիս՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի՞, թե՞ չի մասնակցի շքերթին։
«Վերջին շաբաթների ինտրիգը կայանում է նրանում, թե Փաշինյանը կմասնակցի արդֆյոք այս իրադարձություններին և կմնա տոնական շքերթին։ Կառավարությունում բոլոր մանրամասները չեն հայտնում՝ անհեթեթ միտք հայտնելով. «Վարչապետի աշխատակազմը ժամանակին տեղեկատվություն է տրամադրում բոլոր այցելությունների վերաբերյալ»։
Սակայն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության շրջանակներում խոսվում է այն մասին, որ Փաշինյանը հավանաբար կմասնակցի թե՛ երդմնակալությանը, թե՛ ԵԱՏՄ հոբելյանական գագաթնաժողովին։ Բայց նա կարող է չմասնակցել շքերթին, թեև դա դեռ վերջնական որոշում չէ»,- գրում է հրատարակությունը։

РЕГИОН  19 Апреля 2024 - 10:53
Инаугурация президента России Владимира Путина запланирована на 7 мая. В этом году также исполняется 10 лет Евразийскому экономическому союзу, в котором председательствует Армения. 8 мая в Москве пройдет юбилейный саммит ЕАЭС, а 9 мая — традиционный парад Победы.
Как передает Caliber.Аz, ереванская газета «Грапарак» задается вопросом: будет ли премьер-министр Армении Никол Пашинян участвовать или не участвовать в параде?
«Интрига последних недель заключается в том, примет ли участие в этих мероприятиях Пашинян, останется ли на праздничном параде? В правительстве не раскрывают всех деталей, высказывая абсурдную мысль: «Аппарат премьер-министра предоставляет своевременную информацию касательно всех визитов».
Однако в кругах правящей партии «Гражданский договор» поговаривают, что Пашинян, вероятно, примет участие и в инаугурации, и в юбилейном саммите ЕАЭС. А вот в параде может и не участвовать, хотя это пока еще не окончательное решение», — пишет издание.