Սիմոնյան. Բաքվի հետ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են
22 Մայիսի 2024 15:35
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին: Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վայսլերի հետ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նրա խոսքով, կան մի քանի հայտարարություններ, որոնք ստորագրել են ադրբեջանական կողմը, որոնցում նշվում է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։ Խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների շրջանակներում տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման շուրջ երկխոսությունը շարունակվում է։
«Սա այս փուլում քննարկվող թեմաներից մեկն է։ Բայց մենք համաձայնություն չունենք, և քննարկումները շարունակվում են»,- ասաց Սիմոնյանը։
Տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացման հարցում Հայաստանը հավատարիմ է նախկինում ասված սկզբունքներին և բանակցություններ է վարում Ադրբեջանի հետ՝ հիմնվելով հայտարարված դիրքորոշման վրա։

Симонян: Переговоры с Баку о взаимном признании территориальной целостности продолжаются
Переговоры между Арменией и Азербайджаном относительно взаимного признания территориальной целостности продолжаются.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом спикер парламента Армении Ален Симонян заявил на пресс-конференции с председателем Палаты депутатов Люксембурга Клодом Вайслером.
По его словам, есть несколько заявлений, подписанных и азербайджанской стороной, с упоминанием Алма-Атинской декларации. Диалог о взаимном признании территориальной целостности в рамках переговоров по мирному договору продолжается.
«Это — одна из обсуждаемых тем на данном этапе. Но у нас нет договоренности, и обсуждения продолжаются», — сказал Симонян.
Что касается открытия коммуникаций в регионе, то Армения придерживается ранее заявленных принципов и ведет переговоры с Азербайджаном, исходя из озвученной позиции.
«Ереван готов продолжать эти переговоры на всех уровнях, не только в рамках мирного договора. Мы придаем важность идее открытия всех коммуникаций, которая отражена и в заявлении от 9 ноября 2020 г. Армения продолжает работу в этом направлении», — заявил спикер парламента Армении.