Հիքմեթ Հաջիև. Խաղն ավարտված է, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում նոր իրողություններ են ի հայտ եկել
Հիմա մենք խոսում ենք ապագայի մասին։ Խաղն ավարտված է, Հարավկովկասյան տարածաշրջանում նոր իրողություններ են ի հայտ եկել։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Լաչինում COP29-ի շնորհանդեսին իր ելույթի ժամանակ ասել է՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Հիքմեթ Հաջիևը հիշեցրել է հայտարարության մասին, որով հանդես է եկել արտաքին գործերի նախարարութլյունը՝ Լաչինի շրջանի օկուպացիայի 26-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Այդ հայտարարության մեջ, որպես հիմնական նպատակ նշված էր՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնումը, հարկադիր վերաբնակների, այդ թվում՝ Լաչինի շրջանից տեղահանվածների իրավունքների ապահովումը և հակամարտության ծանր հետևանքների հաղթահարումը։ Ադրբեջանը ոչ միայն աջակցել է հակամարտության շուտափույթ կարգավորմանն ուղղված միջազգային ջանքերի ակտիվացմանը, այլև պաշտպանել է տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնման սկզբունքները միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության համաձայն։ Այժմ մենք խոսում ենք ապագայի մասին։ Խաղն ավարտված է:
Հարավկովկասյան տարածաշրջանում նոր իրողություններ են ի հայտ եկել. Ադրբեջանը ապահովել է իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, հարկադիր վերաբնակների և փախստականների իրավունքների պաշտպանությունը»,- ընդգծել է Հիքմեթ Հաջիևը։

Хикмет Гаджиев: Игра окончена, в регионе Южного Кавказа сложились новые реалии
Как передает Report, об этом заявил помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев во время выступления на презентации COP29 в Лачине.
Хикмет Гаджиев напомнил о заявлении, с которым выступило Министерство иностранных дел в 26-ю годовщину оккупации Лачинского района.
«В том заявлении в качестве основной цели было обозначено восстановление территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, обеспечение прав вынужденных переселенцев, в том числе переселенцев из Лачинского района, преодоление тяжелых последствий конфликта. Азербайджан не только поддерживал активизацию международных усилий для скорейшего разрешения конфликта, но и отстаивал принципы восстановления территориальной целостности и суверенитета в пределах международно признанных границ согласно Уставу ООН. Теперь мы говорим о будущем. Игра окончена.
В регионе Южного Кавказа сложились новые реалии. Азербайджан обеспечил свою территориальную целостность и суверенитет, защиту прав вынужденных переселенцев и беженцев», - подчеркнул Хикмет Гаджиев.
Хикмет Гаджиев добавил, что сегодня весь мир становится свидетелем возвращения вынужденных переселенцев в свои дома, возрождения Лачина и освобожденных от оккупации территорий Азербайджана. «Это стало возможным в результате начала мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
Дорога, ведущая в Лачин, находится очень близко к границе с Арменией. На противоположной стороне реки Хакари мы видим столбы и флаги Армении.