Ռուսաստանը գլխավոր հյուպատոսություն կբացի Խանքենդիում
Ռուսաստանը հույսը դնում է Ադրբեջանի աջակցության վրա՝ Խանքենդիում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսության բացման նախապատրաստական աշխատանքներում, որը կսկսվի մոտ ապագայում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Այդ մասին հայտարարել է Դաշնային խորհրդի միջազգային հարաբերությունների  կոմիտեի ղեկավար Գրիգորի Կարասինը՝ միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի հանձնաժողովի նախագահ Սամեդ Սեյիդովի գլխավորած՝ Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի (Խորհրդարան) պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
«Մեր երկկողմանի հարցերի շարքում ես կնշեի Խանքենդիում գլխավոր հյուպատոսության բացումը։ Մենք նախատեսում ենք մոտ ապագայում սկսել դրա համար նախապատրաստական աշխատանքները և ապավինում ենք ձեր աջակցությանը», - հանդիպման ժամանակ ասել է Կարասինը՝ դիմելով իր ադրբեջանցի գործընկերներին։
Նրա խոսքով՝ իդեալական կլիներ այս գլխավոր հյուպատոսությունը բացել 2024 թվականին։ «Սա թույլ կտա մեզ վերացնել փոխադարձ հյուպատոսական ներկայության անհավասարությունը», - հավելել է Կարասինը:

Россия откроет генконсульство в Ханкенди
Россия рассчитывает на поддержку Азербайджана в подготовке к открытию генконсульства РФ в Ханкенди, она начнется в ближайшее время, передает ТАСС.
Об этом заявил глава комитета Совета Федерации по международным делам Григорий Карасин на встрече с делегацией Милли меджлиса (парламента) Азербайджана во главе с председателем комитета по международным отношениям и межпарламентским связям Самедом Сеидовым.
«Из двусторонних наших вопросов я бы отметил открытие генконсульства в Ханкенди. Мы планируем начать подготовительные работы к этому в ближайшее время и рассчитываем на вашу поддержку», - сказал сенатор в ходе встречи, обращаясь к азербайджанским коллегам.
По его словам, было бы идеально открыть это генконсульство в 2024 году. «Это позволит нам устранить диспаритет во взаимном консульском присутствии», - добавил Карасин.