Բլինկենը շնորհավորել է Ադրբեջանի ժողովրդին Անկախության օրվա առթիվ
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը շնորհավորել է ադրբեջանական ժողովրդին՝ Անկախության օրվա առթիվ, երեքշաբթի հաղորդում է Trend-ը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին հղումով։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից շնորհավորում եմ ադրբեջանական ժողովրդին՝ Անկախության օրվա առթիվ։ Մենք գնահատում ենք մեր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ: Անցած 32 տարիների ընթացքում մենք կառուցել ենք գործընկերություն՝ հիմնված անվտանգության և էներգետիկ համագործակցության փոխադարձ շահերի վրա...
Միացյալ Նահանգները ողջունում են COP29-ի անցկացումը Բաքվում, և մենք ակնկալում ենք սերտորեն համագործակցել Ադրբեջանի կառավարության հետ՝ ապահովելու COP-ի հաջողությունը»,- ասված է շնորհավորանքում:
Բլինկենը նշում է, որ Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի միջև համագործակցությունը կշարունակվի ընթանալ՝ Ադրբեջանի ժողովրդավարական զարգացմանն  և  մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների հարգմանն ուղղված հավատարմությանը զուգահեռ` Ադրբեջանի Սահմանադրությանը համապատասխան:
«Միացյալ Նահանգները ողջունում են՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ամուր և արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքը, և մենք պատրաստ ենք աջակցել այդ ջանքերին՝ շրջելու երկարատև հակամարտության էջը և կառուցելու ավելի լավ ապագա…
Այս կարևոր տոնին՝ ի պատիվ Ադրբեջանի անկախության, վերահաստատում եմ Միացյալ Նահանգների աջակցությունը՝ Ադրբեջանի անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը»,- ասված է շնորհավորական ուղերձում։

Блинкен поздравил народ Азербайджана с Днем Независимости
Госсекретарь США Энтони Блинкен поздравил азербайджанский народ с Днем независимости, передает во вторник Trend со ссылкой на Государственный департамент США.
«От имени Соединенных Штатов Америки поздравляю азербайджанский народ с Днем независимости. Мы ценим наши отношения с Азербайджаном.За последние 32 года мы построили партнерство на основе взаимных интересов, касающихся безопасности и энергетического сотрудничества. Мы ценим возможность углубить наше участие в этих областях, а также по все более важным глобальным проблемам, таким как изменение климата и переход к «зеленой» энергетике. Соединенные Штаты приветствуют проведение COP29 в Баку, и мы надеемся на тесное сотрудничество с правительством Азербайджана, чтобы обеспечить успех COP и более устойчивое климатическое будущее для наших детей и внуков», - говорится в поздравлении.
Блинкен отмечает, что сотрудничество между США и Азербайджаном будет и впредь идти рука об руку с приверженностью демократическому развитию Азербайджана и уважением прав человека и основных свобод в соответствии с конституцией Азербайджана.
«Соединенные Штаты приветствуют работу, проделанную для установления прочного и достойного мира между Арменией и Азербайджаном, и мы по-прежнему готовы поддержать эти усилия, перевернуть страницу давнего конфликта и построить лучшее будущее. Мы полностью привержены этой цели, которая позволит улучшить связанность и принесет экономические выгоды всему региону. В этот важный праздник в честь независимости Азербайджана я подтверждаю поддержку Соединенными Штатами независимости, территориальной целостности и суверенитета Азербайджана», - говорится в поздравлении.