Շաֆիև. Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ գործընթացն ընթանում է դրական ուղղությամբ
Ադրբեջանն ու Հայաստանը ակտիվորեն բանակցում են հարաբերությունների կարգավորման շուրջ, իսկ ընդհանուր առմամբ խաղաղ գործընթացն ընթանում է դրական ուղղությամբ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իտալիայի Սենատում «Իտալիայի, Եվրամիության և Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերությունները. էներգետիկ անվտանգություն և արտաքին քաղաքականություն» խորագրով միջոցառման ժամանակ ասել է Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՀՎԿ) խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը։
Շաֆիևի խոսքով, ուկրաինական և մերձավորարևելյան ճգնաժամերի հետևանքով առաջացած տուրբուլենտներն ուղղակի կամ անուղղակի ազդեցություն են ունենում միջազգային հարաբերությունների համակարգի վրա, որի հետևանքները նաև ազդում են Հարավկովկասյան տարածաշրջանի վրա։
«Լավ մշակված տնտեսական օրակարգի և ռացիոնալ քաղաքականության շնորհիվ Ադրբեջանն ավելի քիչ է ենթակա բացասական ազդեցություններին»,- ընդգծել է նա։

Шафиев: Мирный процесс между Баку и Ереваном движется в позитивном направлении
Азербайджан и Армения ведут активные переговоры о нормализации отношений, в целом мирный процесс движется в позитивном направлении.
Как сообщает Report, об этом председатель правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев сказал в ходе мероприятия «Двусторонние отношения между Италией, Европейским союзом и Азербайджаном: энергетическая безопасность и внешняя политика» в Сенате Италии.
По мнению Шафиева, турбулентность, вызванная кризисами в Украине и на Ближнем Востоке, оказывает прямое или косвенное влияние на систему международных отношений, последствия этого сказываются и на регионе Южного Кавказа.
«Благодаря хорошо проработанной экономической повестке дня и рациональной политике Азербайджан менее подвержен негативным воздействиям», - подчеркнул он.