Շահբազով. Մեծ Բրիտանիայի հետ համագործակցությունը կարևոր դեր է խաղում համաշխարհային էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում
13 Հունիսի 2024 10:05
«Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև էներգետիկ ոլորտում երկարաժամկետ և արդյունավետ համագործակցությունը կարևոր դեր է խաղում՝ համաշխարհային էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում»:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ի ծննդյան օրվա պաշտոնական տոնակատարության ժամանակ ասել է՝ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը։
Նախարարը հիշեցրել է, որ Բաքվի և Լոնդոնի միջև այս համագործակցությունը սկսվել է դեռևս 1994 թվականին՝ «Դարի պայմանագրի» ստորագրմամբ։
«Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ գործունեությունը կանաչ էներգիային անցնելու հարցում մեզ թույլ է տալիս դիվերսիֆիկացնել մեր հետագա համագործակցությունը ոչ նավթային ոլորտում և առևտրատնտեսական համագործակցության այլ ոլորտներում»,- ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ առաջին եռամսյակում երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճը կազմել են 16 տոկոս։

Шахбазов: Сотрудничество с Британией играет важную роль в обеспечении глобальной энергобезопасности
«Долгосрочное и продуктивное сотрудничество Азербайджана и Великобритании в энергетическом секторе играет важную роль в обеспечении глобальной энергобезопасности».
Как сообщает Report, об этом министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов заявил на праздновании официального дня рождения короля Великобритании Чарльза III в Баку.
Министр напомнил, что это сотрудничество между Баку и Лондоном началось еще в 1994 году с подписания Контракта века.
«Совместная деятельность Азербайджана и Великобритании в переходе на зеленую энергетику позволяет диверсифицировать наше дальнейшее сотрудничество в ненефтяной сфере и других сферах торговли и экономического сотрудничества», сказал министр, подчеркнув, что рост товарооборота между странами в первом квартале составил 16 процентов.
Шахбазов также отметил, что Великобритания, инвестировавшая в нашу страну 35,9 млрд долларов, является крупнейшим инвестором.