Փաշինյանը նեղացել է Լուկաշենկոյից. Այլևս երբեք Բելառուս չեմ այցելի
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ խորհրդարանի շենքի մոտ տեղի ունեցած բախումների մեջ մեղադրել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և երկրորդ նախագահին, հայտնում են հայկական ԶԼՄ-ները։
Նա խորհրդարանում հայտարարել է, որ «Կաթողիկոսի և Ռոբերտ Քոչարյանի ղեկավարությամբ» շարժման կողմնակիցները երեկ հարձակվել են ոստիկանների վրա։ Վարչապետը ուժայինների արձագանքն անվանել է օրինաչափ և պրոֆեսիոնալ, և բոլոր նման դեպքերում իրավապահներն այդպես են գործելու։
«Ցուցարարները փորձել են ուժով ճեղքել ոստիկանական շղթան՝ երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմնի վրա հարձակվելու համար։ Ոստիկանությունը պաշտպանել է օրենսդիր ինստիտուտը, պետականությունը։ Ի դեպ, արքեպիսկոպոսի կոչում ունեցողը դիմել է ոստիկանություն՝ հեռացնելու վահանները, քանի որ նրանց վտանգ չի սպառնում. որոշ ժամանակ անց նույն անձը կազմակերպել է, որպեսզի քարեր նետեն նրանց ուղղությամբ։ Սա այն է, ինչ դուք պետք է իմանաք Հայ առաքելական եկեղեցու երկու բարձրագույն ներկայացուցիչների բարոյական դիմանկարի մասին»,- խորհրդարանում ասաել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև անդրադարձել է ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու թեմային։ «Հաջորդ տրամաբանական քայլը կլինի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը, երբ դա տեղի ունենա, մենք կորոշենք»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Իր ելույթում Հայաստանի վարչապետը նաև նշել է, որ այլևս երբեք չի այցելի ՀԱՊԿ անդամ երկիր՝ Բելառուս։ «Ուզում եմ արձանագրել, որ քանի դեռ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նախագահ է, այլևս երբեք չեմ այցելի Բելառուս»,- ասել է Փաշինյանը։

Пашинян обиделся на Лукашенко: Я больше никогда не посещу Беларусь
Премьер-министр Армении Никол Пашинян обвинил Католикоса всех армян и второго президента в столкновениях, произошедших вчера у здания парламента, сообщают армянские СМИ.
Он заявил в парламенте, что сторонники движения, «возглавляемого Католикосом и Робертом Кочаряном», вчера напали на полицейских. Премьер назвал правомерным и профессиональным ответ силовиков, и во всех подобных случаях стражи порядка будут действовать таким образом.
«Протестующие попытались силой прорвать полицейский кордон, чтобы осуществить нападение на высший законодательный орган страны. Полиция защитила законодательный институт, государственность. Между прочим, кое-кто имеющий титул архиепископа обратился к полицейским с призывом убрать щиты, поскольку им ничего не угрожает - через какое-то время этот же человек устроил так, чтобы в их сторону были брошены камни. Это то, что нужно знать о моральном портрете двух высших представителей Армянской Апостольской Церкви», - сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян в парламенте.
Кроме этого, Никол Пашинян коснулся темы выхода Армении из ОДКБ. «Следующим логическим шагом станет выход из ОДКБ, когда это произойдет — мы решим», — отметил Никол Пашинян.
Также в ходе своего выступления премьер-министр Армении отметил, что никогда больше не посетит страну-члена ОДКБ — Беларусь. «Хочу зафиксировать, что я больше никогда не посещу Беларусь, пока президентом является Александр Лукашенко», — сказал Пашинян.