Որքա՞ն գազ և կոնդենսատ է արդյունահանվել »Ափշերոն»-ի հանքավայրից ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում գտնվող «Ափշերոն» գազակոնդենսատային հանքավայրից տարվա ընթացքում արդյունահանվել է ավելի քան 1,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ և մոտ 580 հազար տոննա կոնդենսատ՝ վաղ արտադրության սխեմայի (EPS) շրջանակներում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին X սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը։
Նախարարը նշել է, որ «Ափշերոն»-ի փուլային զարգացումը, տարեկան արդյունահանումը 1,5 միլիարդ խորանարդ մետրից մինչև 6 միլիարդ խորանարդ մետրի հասցնելու պլանները կարևոր ներդրում են երկրի, ինչպես նաև տարածաշրջանային և եվրոպական գործընկերների էներգետիկ անվտանգության համար։

Сколько газа и конденсата добыто с месторождения «Абшерон»? ФОТО
На газоконденсатном месторождении «Абшерон», расположенном в азербайджанском секторе Каспийского моря, в рамках схемы раннего производства (EPS) в течение года было добыто более 1,5 млрд кубометров газа и около 580 тыс. тонн конденсата.
Как передает Caliber.Az, об этом министр энергетики Пярвиз Шахбазов написал на своей странице в соцсети Х.
Министр отметил, что поэтапное развитие «Абшерона», планы по увеличению годовой добычи с 1,5 млрд кубометров до 6 млрд кубометров являются важным вкладом в энергетическую безопасность страны, а также региональных и европейских партнеров.