Մուխտար Բաբաև. Ադրբեջանը պարտավորվել է COP29-ը դարձնել օրինակելի
Ադրբեջանը պարտավորվել է օրինակելի կերպով անցկացնել ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանը(COP29)։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է COP29-ի նախագահ, Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար Մուխտար Բաբաևը՝ COP-ում Ադրբեջանի նախագահությանը նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Նախարարը նշել է, որ COP29-ը կներառի առևտրի, էներգետիկայի, թվայնացման, կրթության, առողջապահության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի, գենդերային հավասարության և այլ ոլորտներ:
«Մենք փորձում ենք համախմբել բոլոր կողմերին։ Մեր հիմնական սկզբունքը կայանում է նրանում, որ ոչ ոք գործընթացից դուրս չմնա: COP29-ում մենք կենտրոնանալու ենք կլիմայի փոփոխության հետևանքով տուժած բոլոր համայնքների վրա: Մենք ջանք չենք խնայի կայուն զարգացման և ներառական արդյունքների հասնելու համար»,- ասել է նախարարը:

Мухтар Бабаев: Азербайджан взял на себя обязательство сделать COP29 образцовым
Азербайджан взял на себя обязательство образцово провести 29-ую сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Как сообщает Report, об этом президент COP29, министр экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтар Бабаев заявил на пресс-конференции, посвященной председательству Азербайджана в COP.
Министр отметил, что на COP29 будут охвачены сферы торговли, энергетики, цифровизации, образования, здравоохранения, туризма, транспорта, гендерного равенства и др.
«Мы стараемся объединить все стороны. Наш основной принцип - не оставлять никого в стороне. На COP29 мы будем уделять внимание всем сообществам, страдающим от климата. Мы не пожалеем усилий для достижения устойчивого развития и инклюзивных результатов», - сказал М. Бабаев.