«Պատերազմում հաղթում և պարտվում են մարդիկ, այլ ոչ թե դրոնները»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Վրաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի, նախկին տեղակալ Գեորգի Սուրմավայի հետ։
—Ինչպիսի՞ն են Վրաստանի ՆԱՏՕ ընդունվելու հեռանկարները։
—ՆԱՏՕ-ն նման որոշումները ընդունում է կոնսենսուսի հիման վրա։ Կազմակերպությունում տարբեր են վերաբերմունքը այդ հարցի նկատմամբ։ ԱՄՆ-ը, Թուրքիան և արևելաեվրոպական երկրները (հիմնականում) աջակցում են Վրաստանի անդամակցության մասին որոշմանը։ Մայր ցամաքի հին մասում կան պետություններ, որոնք չեն ուզում փչացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ՝ հասկանալով իրենց ժողովրդի և կառավարության համար հնարավոր հետևանքները։ Կան երկրներ, որոնց համար այդ հարցը այնքան էլ կարևոր չէ, և նրանք կաջակցեն ընդհանուր որոշմանը։ Բոլորը ելնում են իրենց ազգային շահերից և նպատակներից, և դա ճիշտ է, սակայն դրանք լինում են երկարաժամկետ և կարճաժամկետ։
Եվրոպայի արևելքում Ռուսաստանին գիտեն ներսից և արևելաեվրոպական պետությունների անվտանգությունը արդիական է, ինչպես մոտակա, այնպես էլ հեռավոր հեռանկարում։ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը և հզորանալը նրանց համար շատ կարևոր է, այնպես որ նրանց «կողմ»-ը առավել քան հասկանալի է։
Թուրքիան իր առանձնահատուկ և պատմական հարաբերություններն ունի Ռուսաստանի հետ, այդ թվում նաև Կովկասում դիրքերի առումով։ Այստեղ ՆԱՏՕ-ի պետության հայտնվելը ակնհայտորեն կուժեղացնի այդ դիրքերը։
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ին, ապա նրանք իրենց դիրքավորում են, որպես շատ ուղղություններով և ընդհանրապես համաշխարհային առաջնորդ։ Մոսկվան փորձում է առարկել դրան և ցանկացած տարածաշրջանում Ռուսաստանի ազդցության թուլացման ցանկացած գործունեությունը ձեռնատու է ԱՄՆ-ի համար։ Վաշինգտոնը ունի տարածաշրջանում իր շահերը և վերջին ժամանաներում նկատվում է սևծովյան ուղղությամբ նրա հետաքրքրության ուժեղացում։ Այնպես որ, ի դեմս Վրաստանի պաշտոնական դաշնակցի հայտնվելը բխում է ԱՄՆ-ի շահերից։ Բացի դրանից, չնայած ԱՄՆ-ի տարբեր վարչակազմերի կողմից հարցի աջակցության աստիճանից՝ այդ վարչակազմերի փոփոխությունը իշխանություններին թույլ է տալիս կենտրոնանալ երկարաժամկետ ռազմավարության վրա և չտրվել վայրկենական ընտրական գայթակղություններին, որոնք փոխաբերական իմաստով արտահայտվում են՝ Ռուսաստանի ղեկավարի հետ բարեկամական ձեռքսեղմումների ցուցադրմամբ։
Եվրոպայում այդ առումով գործերը ավելի բարդ են։ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վիճակը կարող է ազդել քաղաքացիների կենսամակարդակի վրա, և հետևաբար՝ իշխանության պահապանման վրա։ Հաջողությամբ խուսավարելով կարճաժամկետ և երկարաժամկետ նպատակների միջև՝ կարել է տասնյակ տարիներով մնալ իշխանությունում։ Եվ կարելի է մի ժամկետ էլ չդիմանալ։ Այնպես որ, այստեղ նախ հարյուր անգամ մտածում են, երբ ընդունում են որոշումը, որը կարող է ազդել Մոսկվայի հետ հարաբերությունների վրա։ Բայց ստիպված ես նաև պահապանել քո դեմքը։
Եվրոպայում գործերի ներկա իրավիճակը կարող է մոտեցնել այդ կարճաժամկետ և երկարաժամկետ նպատակները, ինչպես նաև այդ հարցի կապակցությամբ ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամների դիրքորոշումը և ազդել նրա որոշման վրա։ Ամեն դեպքում, Վրաստանի համար ցանկացած որոշում լավ է, քան անորոշությունը։ Նույնիսկ մերժումը ժողովրդին կտա իր վիճակը գիտակցելու հնարավորություն, խորհել իր արժեքների, շահերի ու նպատակների մասին, իր բոլոր ռեսուրսները կենտրոնացնել դրանց վրա և դադարեցնել մյուսների վրա հույս դնել։
Ինչ վերաբերում է որոշման ուշացման պաշտոնական պատճառներին, ապա ՆԱՏՕ-ում կան երկրներ, որտեղ անդամակցության չափանիշները և գործերի իրական վիճակը շատ չի տարբերվում Վրաստանից (համենայն դեպս այդ երկրների ընդունման պահին), իսկ զինված ուժերի առնչությամբ առավել ևս։
Եվ այնուամենայնիվ, ես կարծում եմ, որ ՆԱՏՕ-ում Վրաստանի անդամակցությունը բխում է և՛ Վրաստանի, և՛ Դաշինքի շահերից, հետևաբար՝ այդպես էլ կլինի։
—Ինչպիսին է Ձեր վերաբերմունքը Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության լուծման նկատմամբ։ Ի՞նչը, ձեր կարծիքով, դարձավ ռազմական առումով ադրբեջանական բանակի, հաղթանակի նախադրյալը։
—Բոլոր հակամարտությունները վաղ, թե ուշ լուծվում են։ Ավելի լավ է, եթե դա տեղի է ունենում բանակցությունների և դիրքորոշումների մերձեցման ճանապարհով։ Ղարաբաղյան հակամարտությունը խանգարել և մինչև այժմ խանգարում է մասնակից երկրների և տարածաշրջանի զարգացմանը, ինչպես նաև ուժ է տալիս ներքին ռեսուրսներին, որոնք կարող են օգտագործվել առավել ռացիոնալ։ Իմ կարծիքով այն մինչև վերջ լուծված չէ, բայց մոտ է լուծման։
Ադրբեջանի ռազմական հաջողությանը նպաստել է կիրառվող գործիքների սիներգիան։ Երկիրը իրեն նախապես ապահովել էր առավել հուսալի դաշնակցի աջակցությամբ, քան հակառակորդը,ինչ նաև հարկավոր աստիճանին (քիչ թե շատ) չեզոքացրել էր հակառակորդի դաշնակցին։ Տնտեսությունը ապահովվել էր ռազմական գործողությունների անցկացման համար, ընդհանրապես՝ պետության և մասնավորապես՝ զինված ուժերի նախապատրաստումը ։ Դա է և ժամանակակից սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի, զինամթերքով ապահովումը, անձնակազմի և գործողությունների շրջանների նախապատրաստումը։ Հարկավոր թիրախային լսարանին համապատասխան տեղեկատվություն էր հասցվել, ինչպես ռազմական գործողությունների անցկացումից առաջ, այնպես էլ դրա ընթացքում: Այս ամենը պայմաններ ստեղծեցին զինվորականների հաջող գործունեության համար, որոնք հասան իրենց առջև դրված նպատակներին։
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ ռազմական գործողություններին, ապա իմ սուբյեկտիվ կարծիքով, մեծ դեր են խաղացել հետևյալ գործոնները. անակնկալությունը (որքան էլ տարօրինակ չլինի) և զինված ուժերի և առավել արդիական սպառազինությունը (հետևաբար, համապատասխան տեխնիկան) մասշտաբորեն կիրառելու վճռականությունը, ռեսուսներում (այդ թվում նաև նախապատրաստված անձնակազմի) առավելությունը և հոգեբանական նախաձեռնությունը։ Հակառակորդի մոտ ծագեց կործանման զգացմունք։ Դա շատ վատ է (իմ փորձով գիտեմ) և կարող է վերաճել խուճապի։ Ինձ համար դժվար է առավել մանրամասն դատել՝ համապատասխան տեղեկատվության բացակայության պատճառով։
—Վրաստանի կողմից ուսումնասիրվում է արդյո՞ք 44 օրյա պատերազմում Ադրբեջանի փորձը։
—Հույս ունեմ, որ ռազմական գերատեսչությունը զբաղվում է դրանով։ Ինչ վերաբերում է մամուլին և փորձագետներին, ապա լուրջ հոդվածների ես չեմ հանդիպել։ Միգուցե դրանք և գրվել են, բայց ես չեմ հանդիպել։ Իսկ այնպիսի մակերեսային գնահատակնները, ինչպիսիք են՝ «դրոննենր են շահել հաղթանակը», շատ են։ ով ինչ կարելի է այդ մասին ասել՝ 2008 թվականի պատերազմից առաջ Վրաստանը ուներ այդ ժամանակվա ամենաարդիական դրոններ (ոչ հարվածային)։ Ճիշտ է, դրանց քանակը մեծ չէր և գործողությունների շրջանների ՀՕՊ միջոցներով հագեցվածությունը ավելի բարձր էր, բայց որևէ մեկը կարդացե՞լ, կամ լսե՞լ է դրանց կիրառման վերաբերյալ (հաջող, կամ անհաջող)։ Պատերազմը շահում և տանուլ են տալիս մարդիկ, ընդ որում նրանք դրան նախապատրաստվում են ռազմական գործողությունների սկզբից շատ առաջ։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայի, Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մակարդակը։
—Ռազմական ոլորտում համագործակցությունը օգնում է զարգանալ, ինչը անհրաժեշտ է այն պետությունների համար, որոնք համեմատաբար վերջերս են ստեղծել իրենց զինված ուժերը և այն ողջ համակարգը, որը անհրաժեշտ է պաշտպանության և անվտանգության համար։ Թուրքիան հանդիսանում է մեր գլխավոր գործընկերներից մեկը այդ գործում։ Համագործակցության ոլորտները տարբեր են. ռազմական կրթությունը և բոլոր մակարդակներով կադրերի նախապատրաստումը, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի հանձնումը (այդ թվում նաև անհատույց), ինչպիսիք են ավտոտեխնիկան, զրահատեխնիկան, կապի միջոցները, այդ միջոցների սպասարկման համար սարքավորումները, օդակայանային սարքավորումները, համազգեստը և հանդերձանքը, թուրքական քանակակազմում վրացական ստորաբաժանումների և առանձին սպաների մասնակցությունը խաղաղապահ գործողություններին, ռազմական ենթակառուցվածքի ստեղծման մեջ օգնությունը և այլն։
Եռակողմ ձևաչափում համագործակցությունը նույնպես աջակցվում է պատշաճ մակարդակով։ Պարբերաբար անցկացվում են պաշտպանության նախարարների և գլխավոր շտաբների պետերի մակարդակով եռակողմ հանդիպումներ։ Անցկացվում են եռակողմ հրամանատարաշտաբային զորավարժություններ, այդ թվում նաև զորքերի ներգրավմամբ։ Բոլոր երեք պետությունների ներկայացուցիչները մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի ձևաչափում տարբեր հանդիպումներին, խաղաղապահ գործողություններին և զորավարժություններին։
Առավել սերտ համագործակցության համար հնարավորություններ և ռեսուրսներ կան, հատկապես սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համատեղ արտադրման, ռազմական գիտության և կրթության ոլորտում և այլն։
Ինչ վերաբերում է այս ոլորտում ադրբեջանա-վրացական երկկողմ հարաբերություններին, ապա հակիրճ կասեմ. դրանք պետք է անպայման զարգանան ավելի ինտենսիվ։ Մինչև այժմ դրան զգալի խոչընդոտ է մնում հայ-ադրբեջանական հակամարտության մեջ Վրաստանի չեզոք դերը։ Սակայն նոր իրողությունների (հակամարտության աստիճանաբար լուծում) հաշվառմամբ դրանց կարելի է առավել մասշտաբային բնույթ տալ։
—Վրաստանին ի՞նչ բերեց 2021 թվականը։
—Պետության անվտանգության և զարգացման համար անհրաժեշտ է կայուն, կամ գոնե կանխագուշակելի իրավիճակ։Այս առումով տարին դժվար էր։ Արտաքին գործոններից կարելի է առանձնացնել անցյալ տարվա գարնանը և ձմռանը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև լարված իրավիճակը։ Մի պետության այդպիս ուժերի և միջոցների մի կողմի ուղղությամբ կենտրոնացնելը չի կարող չանհանգստացնել ոչ միայն հավանական հակառակորդին, այլ նաև մյուս հարևաններին, և ոչ միայն նրանց։ Վրաստանը այստեղ քիչ բան կարող էր անել, բայց մտահոգության համար պատճառ կար, հատկապես հաշվի առնելով Սև ծովում լարվածության տարածումը և այնտեղ տեղի ունեցած իրական և ցուցադրական միջադեպերը։
Կորոնավիրուսի համավարակը նույնպես բերել է լրացուցիչ սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական խնդիրներ, ինչը նույնպես չի նպաստել կայունությանը։
Հերթական ընտրությունները և ընդհանուր առմամբ քաղաքական իրավիճակը նույնպես ազդեցին մարդկանց կյանքի վրա։ Վրաստանում քաղաքական ուժերը հիմնականում իրենց կուսակցական շահերը վեր են դասում պետական շահերից։ Հիմնական ընդիմադիր ուժերը, առիթով և առանց առիթի փորձում են ցանկացած ներքին, կամ արտաքին իրադարձությունները օգտագործել իշխանությունը ցնցելու և ուժասպառ անելու համար, իսկ իշխանությունը իր հիմնական ներքին ռեսուրսները (տեղեկատվական, դիվանագիտական, այո և տնտեսական) օգտագործում է ընդդիմության դեմ պայքարելու և ժողովրդի ու գործընկերների առջև արդարանալու համար։ Իսկ ռեսուրսները սահմանափակ են, հետևաբար ավելի կարևոր գործերի համար դրանք չեն բավականացնում։ Այս ամենը արգելակում է պահանջվող տեմպերով պետության զարգացմանը, ինչը բերում է տարածաշրջանում և աշխարհում դիրքերի վատթարացմանը։
—Դուք ինչպիսի՞ն եք տեսնում տարածաշրջանի ապագան։
—Մոտակա հեռանկարում կարելի է ակնկալել, թող ոչ էական, բայց այնուամենայնիվ դրական առաջընթացներ Կովկասում։ Սա առաջին հերթին կապված է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ առաջընթացի և մի կողմից՝ Հայաստանի և մյուս կողմից՝ և՛ Ադրբեջանի և՛ Թուրքիայի միջև հարաբերությունների բարելավման հետ։ Հետագայում, ես կարծում եմ, որ առողջ դատողությունը կհաղթանակի, և այդ հարաբերությունները կնորմալանան։ Այն կբացի կովկասյան երկրների միջև գործընկերության և համագործակցության ճանապարհ՝ ամենից առաջ՝ տնտեսական ոլորտում։ Կովկասը ունի շատ երկրների համար, տնտեսության տարբեր ոլորտներում գրավիչ դառնալու բոլոր ռեսուրսները, ինչը շահավետ է բոլորին, առաջին հերթին՝ կովկասյան երկրներին։ Դրա հետ է կապված նաև տարածաշրջանի անվտանգությունը։
Սակայն, չպետք է մոռանալ, որ տարածաշրջանում իրավիճակը սերտորեն կապված է նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ. Սև ծովում, Ուկրաինայում, Հյուսիսային Կովկասում, Մերձավոր Արևելքում և Միջին Ասիաում, այո և ողջ աշխարհում։ Այժմ ամենուր տեղի են ունենում նշանակալից իրադարձություններ և լուծվում են կարևոր հարցեր։Կարծում եմ, որ այս տարին շատ բանում կլինի որոշիչ։ Իսկ հետագայում, հույս ունեմ, Կովկասը կդառնա անվտանգ, զարգացած և գրավիչ տարածաշրջան։

«Войну выигрывают и проигрывают люди, а не дроны»
Интервью Caliber.Az с бывшим заместителем начальника Генерального штаба ВС Грузии генералом Георгием Сурмавой.
- Каковы перспективы вступления Грузии в НАТО?
- НАТО принимает такие решения на основе консенсуса. В организации разное отношение к этому вопросу. США, Турция и восточноевропейские страны (в основном) поддерживают решение о членстве Грузии. В старой части континента есть государства, которые не хотят портить отношения с Россией, понимая свою ответственность за возможные последствия для своего народа и правительства. Есть страны, для которых этот вопрос не так важен, и они будут поддерживать общее решение. Все исходят из своих национальных интересов и целей, и это правильно, но они бывают долгосрочные и краткосрочные.
На востоке Европы Россию знают изнутри и безопасность восточноевропейских государств актуальна как в ближайшей, так и в дальней перспективе. Расширение и усиление НАТО для них очень важно, так что их «за» более чем понятно.
У Турции свои особые и исторические отношения с Россией, в том числе насчет позиций на Кавказе. Появление здесь государства НАТО явно усилит эти позиции.
Что касается США, то они позиционируют себя как мировой лидер по многим направлениям и в целом. Москва это пытается оспорить и любые действия, ослабляющие влияние России в любом регионе, выгодны для США. У Вашингтона есть свои интересы в регионе и в последнее время наблюдается усиление его интересов на Черноморском направлении. Так что появление официального союзника в лице Грузии входит в интересы США. Кроме того, несмотря на разную степень поддержки вопроса от разных администраций США, сменяемость этих администраций позволяет властям сосредоточиться на долгосрочной стратегии и не поддаваться сиюминутным электоральным соблазнам, которые фигурально выражаются в демонстрации дружественного рукопожатия с лидером России.
В Европе в этом отношении дела сложнее. Состояние отношений с Россией может повлиять на уровень жизни граждан и, следовательно, на сохранение власти. Лавируя умело между краткосрочными и долгосрочными целями, можно оставаться при власти десятилетиями. А можно не продержаться и один срок. Так что, здесь сто раз подумают до того, как примут решение, которое повлияет на отношения с Москвой. Но сохранять лицо тоже приходится.
Нынешнее положение дел в Европе как раз может сблизить эти краткосрочные и долгосрочные цели, а также позиции всех членов НАТО по этому вопросу и повлиять на его решение. Во всяком случае, для Грузии любое решение лучше, чем неопределенность. Даже отказ даст народу возможность осознать свое положение, подумать о своих ценностях, интересах и целях, сосредоточить все свои ресурсы на них и перестать надеяться на других.
Что касается формальных причин задержки решения, то в НАТО есть страны, где критерии членства и реальное положение дел не очень отличались от Грузии (во всяком случае, в момент принятия этих стран), а в отношении Вооруженных сил и подавно.
И все же, я думаю, что членство Грузии в НАТО входит в интересы и Грузии, и Альянса, следовательно, так оно и будет.
- Каково ваше отношение к решению Азербайджаном Карабахского конфликта? Что, на ваш взгляд, стало предпосылкой для победы азербайджанской армии с военной точки зрения?
- Все конфликты рано или поздно решаются. Лучше, если это происходит путем переговоров и сближения позиций. Карабахский конфликт мешал и до сих пор мешает развитию участвующих сторон и региона, а также напрягает внешние ресурсы, которые могут быть использованы более рационально. По-моему, до конца он еще не решен, но близок к решению.
Военному успеху Азербайджана способствовала синергия используемых инструментов. Дипломатия - страна заручилась поддержкой более надежного союзника, чем у оппонента, а также в нужной степени (более или менее) нейтрализовала союзника оппонента. Экономика обеспечила подготовку государства в целом и Вооруженных сил в частности для ведения военных действий. Это и обеспечение современным вооружением и военной техникой, запасами, подготовкой личного состава и районов операций. Соответствующая информация была доведена до нужных целевых аудиторий как до, так и во время ведения военных действий. Все это создало условия для успешных действий военных, которые добились поставленных целей.
Что касается конкретно военных действий, то по моему субъективному мнению, большую роль сыграли следующие факторы: внезапность (как ни странно) и решительность масштабного применения Вооруженных сил и более современного вооружения (следовательно, соответствующая тактика), превосходство в ресурсах (в том числе подготовленного личного состава) и психологическая инициатива. У оппонента появилось чувство обреченности. Это очень плохо (знаю по себе) и может перерасти в панику. Более детально мне трудно судить из-за отсутствия соответствующей информации.
- Изучается ли Грузией военный опыт Азербайджана в 44-дневной войне?
- Я надеюсь, военное ведомство занимается этим. Что касается медиа и экспертов, серьезные статьи мне не попадались. Может они и написаны, но я не встречал. А поверхностных оценок вроде «дроны выиграли войну», много. Ну что можно об этом сказать - до войны 2008 года Грузия имела самые современные на тот момент дроны (не ударные). Правда, их количество было небольшое и насыщенность районов операций средствами ПВО была выше, но кто-нибудь где-нибудь читал или слышал об их применении (успешном или безуспешном)? Войну выигрывают и проигрывают люди, причем они готовятся к этому задолго до начала военных действий.
- Как вы оцениваете уровень военно-технического сотрудничества между Турцией, Грузией и Азербайджаном?
- Сотрудничество в военной сфере помогает развиваться, что необходимо для государств, которые сравнительно недавно создали свои Вооруженные силы и всю ту систему, которая необходима для обороны и безопасности. Турция является одним из наших главных партнеров в этом деле. Сферы сотрудничества разные: военное образование и подготовка кадров на всех уровнях; передача вооружения и военной техники (в том числе безвозмездно), таких как автотехника, бронетехника, плавсредства, средства связи, оборудование для обслуживания этих средств, аэродромное оборудование, обмундирование и экипировка; участие грузинских подразделений и отдельных офицеров в миротворческих операциях в составе турецкого контингента; помощь в создании военной инфраструктуры и другое.
Сотрудничество в трехстороннем формате также поддерживается на должном уровне. Регулярно проводятся трехсторонние встречи министров обороны и начальников генеральных штабов. Проводятся трехсторонние командно-штабные учения, в том числе с привлечением войск. Представители всех трех государств принимают участие в разных встречах, миротворческих операциях и учениях в формате НАТО.
Возможности и ресурсы для более тесного сотрудничества есть, особенно в сфере совместного производства вооружения и военной техники, военной науки и образования и другое.
Касательно грузино-азербайджанских двухсторонних отношений в этой сфере я буду краток: они обязательно должны развиваться более интенсивно. До сих пор значительной помехой этому остается нейтральная роль Грузии в армяно-азербайджанском конфликте. Но с учетом новых реалий (постепенное решение конфликта) им можно предать более масштабный характер.
- Для безопасности и развития государства необходима стабильная или хотя бы предсказуемая обстановка. В этом отношении год был трудным. Из внешних факторов можно выделить напряженную обстановку между Россией и Украиной весной и зимой прошлого года. Сосредоточение таких сил и средств одного государства на одном направлении не может не беспокоить не только вероятного оппонента, но и других соседей, и не только их. Грузия здесь мало что могла поделать, но причина для волнения была, особенно учитывая распространение напряженности на Черном море и происходившие там реальные и демонстративные инциденты.
Пандемия коронавируса также принесла дополнительные социальные, экономические и политические проблемы, что также не способствовало стабильности.
Очередные выборы и в целом политическая обстановка также повлияли на жизнь людей. Политические силы в Грузии в основном ставят свои партийные интересы выше государственных. Основные оппозиционные силы по поводу и без повода пытаются использовать любые внутренние или внешние события для расшатывания и изнурения власти, а власть использует основные свои ресурсы (информационные, дипломатические, да и экономические) для борьбы с оппозицией и оправдания перед народом и партнерами. А ресурсы ограничены, следовательно, для более важных дел их не хватает. Все это задерживает развитие государства требуемыми темпами, что приводит к ухудшению позиций в регионе и в мире.
- В ближайшей перспективе можно ожидать пусть незначительные, но все же какие-то положительные сдвиги на Кавказе. Это прежде всего связано с продвижением в урегулировании Карабахского конфликта и улучшением отношений между Арменией, с одной стороны, и Азербайджаном и Турцией - с другой. В дальнейшем, я полагаю, что здравый смысл восторжествует, и эти отношения нормализуются. Это откроет дорогу партнерству и сотрудничеству между кавказскими странами, прежде всего - в экономической сфере. Кавказ имеет все ресурсы стать привлекательным местом для многих стран для сотрудничества в разных областях экономики, что выгодно всем, прежде всего - кавказским странам. С этим связанна и безопасность региона.
Однако, не следует забывать, что обстановка в регионе тесно связана с обстановкой вокруг него: на Черном море, Украине, Северном Кавказе, Ближнем Востоке и Средней Азии, да и во всем мире. Везде сейчас происходят значительные события и решаются важные вопросы. Я думаю, что этот год будет во многом определяющим. А в дальнейшем, я надеюсь, Кавказ станет безопасным, развитым и привлекательным регионом.