10 Օգոստոսի 2022 10:33
«2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաև 2021 թվականի հունվարի 12-ի հայտարարությունը նախատեսում են կոմունիկացիաների ապաշրջափակում, հաղորդակցության բացում Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի միջև։ Հայաստանի պարտավորությունն է ապահովել ադրբեջանական կողմի անցումը առանց սահմանափակումների։ Համապատասխան աշխատանքներն իրականացնելու համար՝ դեռ 2021 թվականի հունվարին ստեղծվել է եռակողմ հանձնաժողով՝ Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի փոխվարչապետների գլխավորությամբ»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով Haber Global հեռուստաալիքին, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Թեև այդ հանձնաժողովը սկսել է աշխատանքները, չնայած անցել է ավելի քան մեկուկես տարի, վերջնական արդյունքներ չկան։ Հայաստանը տարբեր պատրվակներով ձգձգում է այս հարցը։ Անցած ժամանակահատվածում, իհարկե, տեղի է ունեցել դիրքորոշումների զգալի մերձեցում։ Սակայն մենք կարծում ենք, որ եթե այս հարցում մտադրությունն անկեղծ լիներ, այն վաղուց լուծված կլիներ»,- ընդգծել է արտգործնախարարը։

Джейхун Байрамов: Пока нет окончательных результатов по разблокировке коммуникаций
«В трехстороннем заявлении от 10 ноября 2020 года и, в частности, заявлении от 12 января 2021 года, предусмотрена разблокировка коммуникаций, открытие сообщений между западными регионами Азербайджана и Нахчываном. Обеспечить там переход для азербайджанской стороны без каких-либо ограничений – обязательство Армении. Для выполнения соответствующих работ еще в январе 2021 года была создана трехсторонняя комиссия во главе с заместителями премьер-министров Азербайджана, России и Армении».
Как сообщает Report со ссылкой на Haber Global, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
«Хотя эта комиссия начала работу, несмотря на минувший более чем полуторагодичный период, окончательных результатов нет. Армения, используя различные отговорки, затягивает с этим вопросом. Конечно, за прошедший период есть значительные сближения в позициях. Однако считаем, что если бы намерение по этому вопросу было бы искренним, его можно было бы решить уже давно», - подчеркнул глава МИД.