Բելգիական ընկերությունները կարող են ներդրումներ կատարել ադրբեջանական նախագծերում
31 0Հոկտեմբերի 2025 18:15
Ադրբեջանի  տնտեսության փոխնախարար Սամեդ Բաշիրլին ուրբաթ օրը հանդիպել է՝ Բելգիայի ձեռնարկությունների ֆեդերացիայի նախագահ և «FiB Belgium»- ընկերության  գործադիր տնօրեն Ռենե Բրանդերսի հետ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին  հայտնել են տնտեսության նախարարությունից: Հանդիպման ընթացքում Բաշիրլին ընդգծել է, որ  Ադրբեջանի հատուկ  նշանակություն է տալիս Բելգիայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը։ Նշվել է, որ անցկացված հանդիպումները, միջոցառումները և բանակցությունները կարևոր դեր են խաղում տնտեսական համագործակցության ընդլայնման գործում։
«Ուշադրություն է դարձվել՝ Բելգիայի հետ առևտրի, արդյունաբերության, էներգետիկայի, տրանսպորտի և այլ ոլորտներում համագործակցության ամրապնդման հնարավորություններին։ Բելգիացի ներդրողներին հրավիրել են ակտիվորեն մասնակցել մեր երկրում իրականացվող նախագծերին», - նշվում է տեղեկատվության մեջ։
Կողմերը գնահատել են՝ երկկողմ տնտեսական համագործակցության առաջնահերթությունները, փոխադարձ ներդրումային նախաձեռնությունների իրականացումը և արտահանման առաքելություններ կազմակերպելու հնարավորությունը։ Բելգիական ձեռնարկությունների ֆեդերացիան ստեղծվել է 1973 թվականին՝ Բելգիայի արդյունաբերության ֆեդերացիայի և Բելգիայի ոչ արդյունաբերական ձեռնարկությունների ֆեդերացիայի միավորման միջոցով։