Իրանցի նախարար. Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք Ադրբեջանի հետ տրանսպորտային տարանցման ոլորտում
Կասպյան տարածաշրջանի դերն ու դիրքը համաշխարհային տնտեսության մեջ չափազանց կարևոր են։ Հաշվի առնելով դա՝ մերձկասպյան երկրները պետք է էական քայլեր ձեռնարկեն փոխշահավետ համագործակցությունն ամրապնդելու համար։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Իրանի արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Մոհամմադ Աթաբաքը՝ ելույթ ունենալով Թեհրանում III Կասպյան տնտեսական ֆորումում։
Նրա խոսքով, Իրանի կառավարությունը անհրաժեշտ միջոցներ է ձեռնարկում՝ Կասպից ծովի և Պարսից ծոցի միջև տրանսպորտային միջանցք ստեղծելու համար, լոգիստիկ կենտրոններ է ստեղծում և ավելացնում է նավահանգիստների փոխադրման հզորությունը։
«Արևելք-Արևմուտք» և «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքները անցնում են մերձկասպյան երկրների տարածքներով։ Դրանց արդյունավետությունը բարելավելու և բեռնափոխադրումների ծավալը ավելացնելու համար՝ տարածաշրջանի երկրները պետք է ստեղծեն մաքսազերծման թվային պարզեցված համակարգ և ակտիվացնեն համագործակցությունն այս ոլորտում։ Մերձկասպյան երկրները ներկայացված են նաև Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում, որի շրջանակներում կարող են քննարկվել տնտեսական համագործակցության հարցեր և որոշել ապագա հեռանկարները։ Իրանը ցամաքային սահմաններ ունի մերձկասպյան երկու երկրների՝ Ադրբեջանի և Թուրքմենստանի հետ և ակտիվորեն համագործակցում է նրանց հետ տրանսպորտային տարանցման ոլորտում։ «Այդ համագործակցության ընդլայնումը տնտեսական աճ է խոստանում բոլոր կողմերի համար»,- նշել է իրանցի նախարարը՝ հավելելով, որ տնտեսական համագործակցության մեծ ներուժ կա այն երկրների հետ, որոնց հետ կան ծովային սահմաններ։