Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Ադրբեջանի երկաթուղիները ՏՄՏԵ-ն հայեցակարգից վերածել են գործառնական իրականության. Էմիլ Մամեդով
08 Հունվարի 2026 09:47
2026 թվականին Միջին միջանցքի՝ Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու (ՏՄՏԵ) զարգացման հաջորդ փուլը կլինի բեռնափոխադրումները արևելյան ուղղությամբ:
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սոցիալական ցանցերում գրել է «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» (ԱԵ) ՓԲԸ նախագահի խորհրդական Էմիլ Մամեդովը։
Նա նշել է, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում «Ադրբեջանական երկաթուղիները» ՏՄՏԵ-ն հայեցակարգից վերածել են գործառնական իրականության։
«Արևմտյան ուղղությամբ փոխադրումների ծավալները տարեցտարի աճում են, ինչին նպաստում են արդեն ձեռնարկված կոնկրետ քայլերը՝ Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու համատեղ ձեռնարկության միջոցով համակարգում, Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու հզորությունների ընդլայնում, շարժակազմի պարկի ընդլայնում, Կասպից ծովում նոր կոնտեյներային նավերի գործարկում և նավահանգստային ենթակառուցվածքների շարունակական արդիականացում», - գրել է խորհրդականը։