Ադրբեջանն ու Բելգիան համաձայնության են եկել հողմային էներգիայի ոլորտում համագործակցության շուրջ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ադրբեջանն ու Բելգիան համաձայնության են եկել հողմային էներգիայի ոլորտում համագործակցության շուրջ։
Այս մասին Twitter-ում գրել է՝ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Նախարարի հրապարակման մեջ ասվում է, որ այս պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել՝ Բելգիայի էներգետիկայի նախարար Տիննե Վան դեր Ստրատենի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Բելգիայի էներգետիկայի նախարար Տիննե Վան դեր Ստրատենի հետ հանդիպման ժամանակ մենք պայմանավորվեցինք՝ համագործակցել օֆշորային քամու էներգիայի ոլորտում փորձի փոխանակման շուրջ»,- գրել է Շահբազովը Twitter-ում։
Նշենք, որ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարության, Համաշխարհային բանկի և IFC-ի կողմից հրապարակված՝ ծովային հողմային էներգետիկայի ճանապարհային քարտեզը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն ունի ներուժ՝ մինչև 2040 թվականը 7 ԳՎտ ընդհանուր հզորությամբ օֆշորային հողմակայաններ տեղադրել։ Ազատագրված հողերում քամու, արևի և հիդրոէներգետիկայի ներուժը գերազանցում է 10 ԳՎտ-ը։ Ադրբեջանի «կանաչ» էներգիայի արտադրության հզորության ընդհանուր ներուժը գերազանցում է 200 հազար մեգավատը։