ԱՄՆ-ը Հայաստանին կտրամադրի անվտանգության աննախադեպ բարձիկ Caliber.Az-ի բացառիկը
Վստահելի աղբյուրներից Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել, որ Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև տեղի են ունեցել ինտենսիվ միջկառավարական խորհրդակցություններ՝ երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով։ Անմիջապես նշենք, որ հաղորդագրության հավաստիությունը կասկածից վեր է. ինչպես մենք գիտեինք ֆրանսիական բաստիոնների մատակարարումների մասին, այնպես էլ մենք պատասխանատու ենք հետևյալ տեղեկատվության համար.
Երևանի և Վաշինգտոնի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ եթե Ռուսաստանը ճնշում գործադրի Հայաստանի վրա կամ պատժամիջոցներ կիրառի, ապա Միացյալ Նահանգները վճռական աջակցություն կցուցաբերեն Երևանին հետևյալ ոլորտներում.
1. Հայաստանին անհրաժեշտ ծավալով դիզվառելիքի և էներգակիրների մատակարարում:
2. Մեծամորի ԱԷԿ-ի ռուսական միջուկային վառելիքը (այս պահին դրա պատասխանատուն «Ռոսատոմն» է) այլընտրանքայինով փոխարինում: ԱՄՆ-ը պատրաստ է նաև Հայաստանին տրամադրել բոլոր անհրաժեշտ տեխնիկական աջակցությունը՝ ատոմակայանի շահագործումը կառավարելու և պահպանելու համար։
3. Ռուսաստանի Դաշնությունից ցորեն և ցորենի ալյուր ներկրող Հայաստանին ապահովել համապատասխան այլընտրանքային մատակարարումներով։ Պարենային անվտանգության խնդիրը Հայաստանի համար հատկապես սրվեց ադրբեջանական տարածքների ապաօկուպացումից հետո, որտեղ անօրինական ռեժիմը ցորեն էր աճեցնում։
4. Անհրաժեշտության դեպքում հայկական ինտերնետ պրովայդերներին կտրամադրվի ամերիկյան արբանյակային ինտերնետ։
5. Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ծածկել Հայաստանում արտարժույթի հնարավոր դեֆիցիտը, եթե այն առաջանա Ռուսաստանի կողմից պատժամիջոցների կտրուկ քայլերի հետևանքով։
6. Հայաստանի զինված ուժերին կտրամադրվեն անհրաժեշտ զինտեխնիկա, հանդերձանք և սպառազինություն, ՀՀ անվտանգության մարմինները, այդ թվում՝ ոստիկանությունը, կստանան անհրաժեշտ տեխնիկական աջակցություն։
Ամերիկյան կողմը երաշխավորում է, որ վերը նշված բոլոր կետերով ավելի քան լիարժեք աջակցություն կցուցաբերի հայ գործընկերներին։
Ինչպես հասկանում ենք, ամերիկացիները երբեք հենց այնպես նման անվտանգության բարձիկ չեն տրամադրի ռուսական բլոկների անդամ երկրին (ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ)։ Եվ եթե Վաշինգտոնը դա երաշխավորում է մեր բարդ տարածաշրջանում, ապա կարելի է միայն կռահել, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկելու Հայաստանը դրա դիմաց՝ ռուսական զորքերի ամբողջական դուրսբերում, ՀԱՊԿ-ից, ԵԱՏՄ-ից դուրս գալը, կամ վերը նշված բոլորը մեկ փաթեթով։
Այլ հարց է, թե ինչպես, երբ և ինչ գործողություններ կձեռնարկի Ռուսաստանը։ Առայժմ Մոսկվան, բացի Փաշինյանի դեմ անհատական բանավոր հարձակումներից և Առաջին ալիքով հեռարձակումներից, որևէ քայլ չի ձեռնարկել։ Թեև առկա են անհրաժեշտ գործիքները. ողջ տնտեսական աճը, որով հպարտանում է Փաշինյանի թիմը, կառուցված է Ռուսաստանից եկող ֆինանսական հոսքերի և արտոնյալ ռուսական հումքի վրա։
Կտեսնենք, թե Կրեմլը որքան ժամանակ կհանդուրժի բացահայտ դավաճանությունն ու Հայաստանի քմահաճույքները։ Այսպես թե այնպես, մենք ականատես ենք լինում մեր տարածաշրջանի ողջ աշխարհաքաղաքականության ուղղակի զարմանալի վերաձևավորման։