ԶԻԲ-ն հետաքրքրված է Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների վերականգնման նախագծերով
Զարգացման իսլամական բանկը (ԶԻԲ) հետաքրքրված է աջակցել այն նախագծերին, որոնք կիրականացվեն օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի տարածքներում։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության Ջիդդա քաղաքում՝ Ադրբեջանի տնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Էլնուր Ալիևի հետ հանդիպմանը հայտարարել է՝ բանկի նախագահ Մուհամմեդ Սուլեյման ալ-Ջասիրը։
Ալ-Ջասիրը նշել է, որ Ադրբեջանը մեծ ներդրում է ունեցել բանկի գործունեության մեջ։ ԶԻԲ-ի նախագահը նշել է՝ տնտեսական զարգացման առումով իրագործվող համատեղ նախագծերի կարևորությունը, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքները Ադրբեջանում, նշել է բանկի հետաքրքրվածությունը համագործակցության ընդլայնման հարցում:
Տնտեսության նախարարի առաջին տեղակալն ընդգծել է, որ բանկի հետ համագործակցությունը բարձր է գնահատվում Ադրբեջանում, կարծիք է հայտնել՝ ԶԻԲ-ի հետ գործընկերության ընդլայնման, ազատագրված տարածքների վերականգնման և վերակառուցման, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության աջակցության, բանկերի ֆինանսավորման, էներգետիկայի և պարենային անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին։
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են՝ ԱԶԲ-ի հետ համագործակցությունը Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքները վերականգնելու գործում։ Քննարկվել է կորպորացիայի դերը՝ Ադրբեջանի արտահանման ներուժի ամրապնդման և իսլամական ֆինանսների ներդրման գործում, ինչպես նաև քննարկվել են այդ ուղղությամբ հետագա համատեղ քայլերը։