Շիկսին Չեն. Ադրբեջանի տնտեսությունն այս տարի աճում է ոչ նավթային հատվածի հաշվին
Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի աճն այս տարի նախորդ տարվա համեմատ զգալիորեն աճել է։
Այս մասին Caliber.Az-ին ասել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Շիկսին Չենը։
«Առաջին կիսամյակում Ադրբեջանի ՀՆԱ-ն աճել է և կազմել մոտ 6,2%: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ (2,1%) զգալի աճ է նկատվում՝ առաջին հերթին տնտեսության ոչ նավթային հատվածի հաշվին։ Կարծում եմ սա լավ ցուցանիշ է։ Բացի այդ, ուժեղ է նաև ներքին պահանջարկը և սպառումը»,- ասել է նա։
Շ.Չենի խոսքով, ԱԶԲ-ն կանխատեսում է, որ այս տարի երկրի ՀՆԱ-ի աճը կկազմի մոտ 4,2%, ապագայում այն կդանդաղի մինչև 2,8%, հաշվի առնելով տնտեսության և քաղաքականության որոշակի գլոբալ անորոշությունը։
Դրա հետ մեկտեղ, փոխնախագահը նշել է կառավարության դերը, որը մի շարք միջոցներ է ձեռնարկել իրավիճակը բարելավելու համար, ինչը դրական զարգացում է։
Ադրբեջանն ունի նաև բազմաթիվ պոտենցիալ ոլորտներ, որոնք կարող են աջակցել տնտեսական աճին, ասել է նա, այդ թվում՝ «կանաչ աճը», մարդկային կապիտալի զարգացումը, աջակցությունը մասնավոր հատվածին և տարածաշրջանային համագործակցությունը։