Փաշինյանն ակնարկել է Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հրաժեշտ տալու մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այսօր ելույթ ունենալով Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 32-րդ տարեդարձի առթիվ, հանգամանորեն անդրադարձել է նրան, թե ինչ է նշանակում անկախությունը իր պետության համար։ Թեև Հայաստանի ղեկավարը ձգտում էր խոսել ավելի շատ ընդհանուր խոսքերով, նա գրեթե ուղղակիորեն հայտարարեց, որ Երևանը պետք է հեռանա Մոսկվայի հետ իր չափազանց սերտ հարաբերություններից:
Հայաստանի անկախության սահմանումների ցուցակում (որտեղ կան այնպիսի ձևակերպումներ, ինչպիսիք են «անկախությունը պետական մտածելակերպ է, որի բացակայությունը վատնում է ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը» և «անկախությունը օրենքի և իրավունքի գերակայությունն է») եղել է նաև ուղղակի հարձակում Ռուսաստանի հասցեին. «Մեզ համար անկախությունը ամուր դաշնակցային հարաբերություններ են, բայց դաշնակիցները միշտ չէ, որ դաշնակիցներ են միայն մեզ համար, այլ նաև նրանց, ովքեր դաշնակցում են մեր դեմ»։
Այստեղ Նիկոլ Փաշինյանը խոսում է Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանի հետ դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի կնքման մասին, որը տեղի է ունեցել փետրվարի 22-ին՝ Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ։ Հայաստանի վարչապետն առաջին անգամ է ուրվագծել Երևանի վերաբերմունքը այս իրադարձությանը, և հասկանալի է, թե ինչու դա տեղի չունեցավ ավելի վաղ. նախորդ ամիսներին Հայաստանի իշխանությունները էական պատճառ չունեին նույնիսկ խոսք բացեին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի մերձեցման վերաբերյալ դժգոհության մասին, և միայն օգոստոսին ի հայտ եկավ այս առիթը։ Ուստի հիմա Նիկոլ Փաշինյանը համարում է, որ կարող է իրեն թույլ տալ Մոսկվային մեղադրել նրանում, որ նա Բաքվի հետ «դաշնակցում է Հայաստանի դեմ»։
Խոսքը Հայաստանի սահմաններից մինչև Ադրբեջանում ժամանակավոր տեղակայված խաղաղապահների գոտում գտնվող Խանքենդի քաղաք Լաչինի միջանցքի երթուղու փոփոխման ընթացակարգի մասին է։ Թեև երթուղու նորացումը, որի շնորհիվ ադրբեջանական Լաչին, Զաբուխ և Սուս բնակավայրերը անցնում են Բաքվի լիակատար վերահսկողության տակ, արդեն ասված էր Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի Եռակողմ հայտարարության մեջ, Երևանը շուրջ երկու տարի Լաչինի միջանցքում օրինական և անօրինական մնացած մարդկանց համոզել է, որ այլևս փոփոխություններ չեն լինի, և նրանք կարողեն առանց ադրբեջանական անձնագրի, ռուս խաղաղապահների թիկունքում անսահման երկար ապրել Ադրբեջանի տարածքում։
Սակայն Ռուսաստանը ու Ադրբեջանը, հակառակ Հայաստանի իշխանությունների այս խոսքերի, համատեղ իրականացրեցին Լաչինի միջանցքի այլընտրանքային երթուղու վերաբերյալ Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը։ Ադրբեջանը նոր ճանապարհ կառուցեց և «Հատուցում» հատուկ գործողություն իրականացրեց հին ճանապարհին հաստատված զինյալների դեմ, Ռուսաստանը Հայաստանից պահանջեց կատարել պարտավորությունների իր մասը և պատրաստվեց նոր երթուղու վրա խաղաղապահների վերաբաշխմանը։ Մոսկվայի և Բաքվի դաշնակցային գործողություններն այս հարցում ակնհայտ են։ Ադրբեջանական իշխանությունների օրինական գործողությւնների դեմ Կրեմլից և ՌԴ ԱԳՆ-ից այս ընթացքում չի ստացվել ոչ թե ոչ մի առարկություն, այլ նույնիսկ անորոշ ակնարկ։
Իսկ դա, իհարկե, չի կարող չնյարդայնացնել Երեւանին։ Տարեցտարի Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը ցույց է տալիս հանրապետության դաշնակիցներին Ադրբեջանի դեմ գործելու ստիպելու փորձերի անկարողությունը։ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, սակայն ՀԱՊԿ մյուս անդամները Բաքվի հետ շատ ավելի սերտ տնտեսական, քաղաքական և հումանիտար կապեր ունեն, քան Երևանի հետ, և ամեն անգամ, երբ Հայաստանի իշխանությունները ռազմական սադրանք են անում և աջակցություն պահանջում ՀԱՊԿ-ից, կազմակերպությունը հրաժարվում է բռնել նրանց կողմը։ Երևանը, լիովին անհասկանալի պատճառներով, գրեթե հույս ուներ հայկական կողմից ռուսական բանակի մասնակցության վրա, սակայն Վլադիմիր Պուտինը գրավեց հավասարակշռված դիրքորոշում և ռազմական օգնություն չցուցաբերեց Նիկոլ Փաշինյանին, ընդհակառակը, նրան համոզեց ստորագրել Հայաստանի կապիտուլյացիայի մասին փաստաթուղթը։
Պետք է այնպես լինի, որ հիմա, երբ Երևանը ստիպված եղավ Լաչինից, Զաբուխից և Սուսից տանել բոլոր անօրինական միգրանտներին և ադրբեջանական անձնագիր ստանալու իրավունք ունեցող մարդկանց ստիպել հեռանալ այնտեղից՝ Նիկոլ Փաշինյանը դեմ առ դեմ հայտնվեց այն հասկացողության հետ, որ այն ինչ տեղի է ունենում, նա ոչ մի կերպ չի կարող ներկայացնել, որպես Հայաստանի հաջողություն։ Իսկ դա նշանակում է, որ նրան հարկավոր է մեղադրել որևէ մեկին: Այսօրվա ելույթում մեղադրանքների իր բաժինը Ադրբեջանը նույնպես ստացավ, «Անկախությունը հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումն է, թեև որոշ հարևանների հետ մենք փայլուն հարաբերություններ ունենք, բայց մյուսների հետ էական առաջընթաց չկա, քանի որ նրանք մեզանից շատ բարձր գին են ուզում կամ համարում են, որ մենք ենք շատ բան ուզում»։ Բաքուն «չափազանց բարձր գին» չի ուզում, նա հետևում է միջազգային փաստաթղթերին և իր պարտավորություններին, և նրանում, որ Երևանը «չափից շատ է ուզում», նույնպես Ադրբեջանի մեղք չունի։
Բայց քանի որ Փաշինյանը չի ցանկանում ընդունել իր սեփական չարամտությունը, նրա ձայնը միանում է այն հայ քաղաքական գործիչների երգչախմբին, ովքեր վաղուց պահանջում են խզել ռուս-հայկական հարաբերությունները և շրջել Երևանի արտաքին քաղաքականությունը դեպի Արևմուտք։ Առայժմ Հայաստանի վարչապետը դա անում է ընդհանուր խոսքերով ու ակնարկներով։ Բայց եթե նա արդեն սկսել է բարձրաձայն հավակնություններ հնչեցնել Ռուսաստանի դեմ, ապա չպետք է արդյո՞ք ակնկալել, որ տեսանելի ապագայում Նիկոլ Փաշինյանը կանցնի ավելի կոնկրետ հայտարարությունների և առավել եւս՝ հայկական պետության վերակողմնորոշման ծրագրերի։

Пашинян намекнул на расставание Армении с Россией
Выступая сегодня по случаю 32-летия принятия декларации о независимости Республики Армения, армянский премьер-министр Никол Пашинян подробно остановился на том, что такое независимость для его государства. Хотя глава Армении постарался говорить как можно более общими словами, он практически прямо заявил о необходимости Еревана уйти от слишком тесных для него отношений с Москвой.
Среди списка определений независимости Армении (где есть такие формулировки как «независимость – это государственное мышление, отсутствие которого растрачивает суверенитет и безопасность» и «независимость – это превосходство закона и права») оказался и прямой выпад в адрес России: «Независимость для нас – крепкие союзнические отношения, но союзники не всегда являются союзниками только для нас, но и для тех, кто союзничает против нас».
Здесь Никол Пашинян говорит о заключении Россией Декларации о союзническом взаимодействии с Азербайджаном, произошедшем 22 февраля, во время визита азербайджанского лидера Ильхама Алиева в Москву. Впервые армянский премьер обозначил отношение Еревана к этому событию, и понятно, почему этого не произошло ранее: в предыдущие месяцы у армянских властей не было значительного повода, чтобы хотя бы обмолвиться о недовольстве сближением Азербайджана и России, и только в августе этот повод появился. Поэтому теперь Никол Пашинян посчитал, что может позволить себе обвинить Москву в том, что она «союзничает против Армении» вместе с Баку.
Речь о процедурах изменения маршрута Лачинского коридора, проходящего по азербайджанской земле от границы Армении до города Ханкенди в зоне временного размещения российских миротворцев в Азербайджане. Хотя обновление маршрута, благодаря которому азербайджанские населенные пункты Лачин, Забух и Сус переходят под полный контроль Баку, было прописано еще в Трехстороннем заявлении России, Азербайджана и Армении от 9-10 ноября 2020 года, Ереван почти два года убеждал людей, законно и незаконно оставшихся в Лачинском коридоре, что никаких перемен больше не будет, и они смогут жить на территории Азербайджана без азербайджанского паспорта за спинами российских миротворцев неограниченно долго.
Однако Россия и Азербайджан в противоречие этим словам армянских властей совместно выполнили пункт 6 Трехстороннего заявления об альтернативном пути Лачинского коридора. Азербайджан построил новую дорогу и провел спецоперацию «Возмездие» против боевиков, засевших на старой дороге, Россия потребовала от Армении выполнить свою часть обязательств и приготовилась к передислокации миротворцев на новый маршрут. Союзнические действия Москвы и Баку в этом вопросе налицо. Ни одного не то что возражения, но даже туманного намека на возражение против легитимных действий азербайджанских властей из Кремля и МИД РФ за это время не поступило.
И это, конечно, не может не раздражать Ереван. Армянская внешняя политика из года в года показывает несостоятельность попыток заставить союзников республики действовать против Азербайджана. Армения состоит в ОДКБ, но другие члены ОДКБ связаны с Баку куда более тесными экономическими, политическими и гуманитарными связями, чем с Ереваном, и каждый раз, когда армянские власти устраивают военную провокацию и требуют от ОДКБ поддержки, организация отказывается встать на их сторону. Ереван по не вполне ясным причинам рассчитывал едва ли не на участие российской армии в Отечественной войне Азербайджана на армянской стороне – однако Владимир Путин занял сбалансированную позицию и военной помощи Николу Пашиняну не оказал, напротив, убедил его подписать документ о капитуляции Армении.
Должно быть, сейчас, после того как Еревану пришлось забрать из Лачина, Забуха и Суса всех нелегальных мигрантов и заставить уехать оттуда людей, имеющих право на азербайджанский паспорт, Никол Пашинян оказался лицом к лицу с пониманием, что происходящее он никак не может представить как успех Армении. А значит, ему требуется кого-то обвинить. Азербайджан свою долю обвинений в сегодняшней речи тоже получил, в словах «Независимость – это урегулированные отношения с соседями; хотя с некоторыми соседями у нас блестящие отношения, с другими – никаких существенных подвижек нет, поскольку они хотят от нас слишком высокую цену либо считают, что именно мы хотим многого». Баку не хочет «слишком высокую цену», он следует международным документам и своим обязательствам, и в том, что Ереван «хочет слишком многого», азербайджанской вины тоже никакой нет.
Но поскольку признавать собственную неблагонамеренность Пашинян не желает, его голос присоединяется к хору тех армянских политиков, которые уже довольно давно требуют разрыва российско-армянских отношений и поворота внешней политики Еревана на Запад. Пока премьер-министр Армении делает это общими словами и намеками. Но если он уже начал проговаривать претензии к России вслух, не стоит ли ожидать, что в обозримой перспективе Никол Пашинян перейдет и к более конкретным заявлениям и тем более программам переориентации армянского государства?