Մահացել է ադրբեջանական ժողովրդի արյունոտ դահիճ Միխայիլ Գորբաչովը
92 տարեկանում մահացել է ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը։ Այս մասին հայտնել են Կենտրոնական կլինիկական հիվանդանոցից, փոխանցում է Լենտա-ն։
«Միխայիլ Սերգեևիչ Գորբաչովը մահացել է այսօր երեկոյան ծանր և երկարատև հիվանդությունից հետո»,- հայտնել են Կենտրոնական կլինիկական հիվանդանոցից։
Հիշեցնենք, որ հենց Գորբաչովն էր այն ողբերգական իրադարձությունների կազմակերպիչը, երբ 1990 թվականի հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը խորհրդային բանակի ստորաբաժանումները մտան Բաքու և կոտորած կազմակերպեցին խաղաղ բնակչության նկատմամբ։ Այդ գիշեր սպանվեց 147 քաղաքացիական անաձ, 744 անմեղ քաղաքացի վիրավորվեց, նրանցից շատերը մնացին հաշմանդամ, իսկ 841 մարդ անօրինական կերպով ձերբակալվեց։
Հունվարի 20-ը Ադրբեջանի պատմության մեջ մտավ որպես ողբերգության և հերոսության օր։ Նահատակների զանգվածային հուղարկավորությունը ողջ աշխարհին ցույց տվեց ոչ միայն վիշտը, այլև մեկ գաղափարի տակ ադրբեջանական ժողովրդի քաջությունն ու սերտ միասնությունը։

Скончался кровавый палач азербайджанского народа Михаил Горбачев
Бывший президент СССР Михаил Горбачев умер на 92-м году жизни. Об этом заявили в ЦКБ, передает Лента.
«Сегодня вечером после тяжелой и продолжительной болезни скончался Михаил Сергеевич Горбачев», — сообщили в ЦКБ.
Напомним, что именно Горбачев был организатором трагических событий, когда в ночь с 19 на 20 января 1990 года части советской армии вошли в Баку и учинили расправу над мирным населением. В ту ночь были убиты 147 гражданских лиц, ранены - 744 невинных гражданских лица, многие из них остались инвалидами, незаконно арестован 841 человек.
20 Января вошел в историю Азербайджана как день трагедии и героизма. Массовые похороны шехидов показали всему миру не только скорбь, но и мужество и тесную сплоченность азербайджанского народа во имя единой идеи.