Շիկսին Չեն. Ադրբեջանի տնտեսությունն այս տարի աճում է ոչ նավթային հատվածի հաշվին
«Առաջին կիսամյակում Ադրբեջանի ՀՆԱ-ն աճել է և կազմել մոտ 6,2%: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ (2,1%) զգալի աճ է նկատվում՝ առաջին հերթին տնտեսության ոչ նավթային հատվածի հաշվին։ Կարծում եմ սա լավ ցուցանիշ է։ Բացի այդ, ուժեղ է նաև ներքին պահանջարկը և սպառումը»,- ասել է նա։
Շ.Չենի խոսքով, ԱԶԲ-ն կանխատեսում է, որ այս տարի երկրի ՀՆԱ-ի աճը կկազմի մոտ 4,2%, ապագայում այն կդանդաղի մինչև 2,8%, հաշվի առնելով տնտեսության և քաղաքականության որոշակի գլոբալ անորոշությունը։
Դրա հետ մեկտեղ, փոխնախագահը նշել է կառավարության դերը, որը մի շարք միջոցներ է ձեռնարկել իրավիճակը բարելավելու համար, ինչը դրական զարգացում է։
Ադրբեջանն ունի նաև բազմաթիվ պոտենցիալ ոլորտներ, որոնք կարող են աջակցել տնտեսական աճին, ասել է նա, այդ թվում՝ «կանաչ աճը», մարդկային կապիտալի զարգացումը, աջակցությունը մասնավոր հատվածին և տարածաշրջանային համագործակցությունը։

Шиксин Чен: Экономика Азербайджана растет в этом году за счет ненефтяного сектора
«В первой половине года ВВП Азербайджана вырос и составил примерно 6,2%. В сравнении с тем же периодом прошлого года (2,1%), прослеживается серьезный рост, прежде всего за счет ненефтяного сектора экономики. Я считаю, что это хороший показатель. Кроме того, также сильны спрос и потребление внутри страны»,- сказал он.
По словам Ш.Чена, АБР прогнозирует, что рост ВВП страны в этом году составит около 4,2%, в будущем он замедлится до 2,8% с учетом некоторую глобальную неопределенности в экономике и политике.
Помимо этого вице-президент отметил роль правительства, которое предприняло ряд мер по улучшению ситуации, что является позитивным моментом.
В Азербайджане также есть много потенциальных сфер, которые могут поддержать рост экономики, считает он, в частности «зеленый рост», развитие человеческого капитала, поддержка частного сектора и региональное сотрудничество.
«Объединяя все эти факторы вместе, мы очень позитивно оцениваем будущее средне- и долгосрочное развитие Азербайджана. Они могут поддержать устойчивый рост в стране во время глобальной экономической нестабильности», - дополнил он.