Ջեյհուն Բայրամով. Հայաստանը խոչընդոտում է կարգավորման գործընթացի միջազգային ջանքերին
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն ասել է՝ Ֆրանսիայի նախագահի կաբինետի մայրցամաքային Եվրոպայի և Թուրքիայի հարցերով խորհրդական Իզաբել Դյումոնի հետ հանդիպմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Ֆրանսիայի միջև երկկողմ քաղաքական և տնտեսական համագործակցության հարցեր, տարածաշրջանում լարվածությունը և կարգավորման գործընթացի համար անհրաժեշտ քայլերը։
Նախարարը մանրամասն տեղեկություններ է հայտնել սահմանամերձ շրջաններում հայկական կողմի սադրանքների մասին, նշվել է, որ Հայաստանը չի կատարում ղառաջնորդների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածություններով ստանձնած իր պարտավորությունները։
Ջ.Բայրամովը հակառակ կողմի ուշադրությանն է ներկայացրել մեր երկրի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանում կայունության ապահովման, հաղորդակցությունների բացման, սահմանազատման գործընթացի և խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ։

Джейхун Байрамов: Армения препятствует международным усилиям по процессу нормализации
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на встрече с советником Кабинета президента Франции по континентальной Европе и Турции Изабель Дюмон.
В ходе встречи были обсуждены вопросы двустороннего политического и экономического сотрудничества между Азербайджаном с Францией, напряженность в регионе и необходимые шаги для процесса нормализации.
Министр предоставил подробную информацию о провокациях армянской стороны в приграничных районах, было отмечено, что Армения не выполняет свои обязательства в рамках договоренностей, достигнутых на уровне лидеров.
Дж.Байрамов довел до сведения противоположной стороны позицию нашей страны по обеспечению стабильности в регионе, открытию коммуникаций, процессу делимитации и подписанию мирного соглашения.
Изабель Дюмон подчеркнула о необходимости стабилизации ситуации в регионе, соблюдения режима прекращения огня, возобновления процесса нормализации и переговоров. Она отметила, что французская сторона готова оказать содействие в указанном процессе.