Փորձագետների ադրբեջանական դեսանտն արդեն Խանքենդիում է
Ինչպես արդեն հաղորդվել էր, բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարության, տնտեսության նախարարության գույքային հարցերի պետական ծառայության և «ԱզերԳոլդ» ՓԲԸ-ի մասնագետները ժամանել են Ղարաբաղի տարածաշրջանում ՌԽԶ-ի պատասխանատվության տարածք՝ հետաքննելու և մոնիտորինգ անցկացնելու օգտակար հանածոների անօրինական շահագործման և այդ բնապահպանական հետևանքների հետ կապված:
Խաղաղապահ ուժերի հրամանատարության հետ հանդիպմանը Ադրբեջանի ներկայացուցիչները քննարկում են՝ այդ հանցավոր գործունեության հետաքննության ու մոնիտորինգի հնարավորություններն ու ուղիները։
«Այդ հարցերի լուծումը կախված է ձեզանից՝ խաղաղապահներից, ձեր աջակցությունից»,- գեներալ Վոլկովին ասել են ադրբեջանցի փորձագետները։
Մինչդեռ, ինչպես հայտնի է դարձել Caliber.Az-ին, բանակցությունների արդյունքում Խանքենդի են մեկնել Ադրբեջանի բնապահպանության նախարարության և AzerGold-ի աշխատակիցները՝ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ուղեկցությամբ: Խաղաղապահների շտաբում կքննարկվի՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված է ՌԽԶ-ն, բնապահպանական մոնիտորինգ կազմակերպելու և անցկացնելու հարցը։

Азербайджанский десант экспертов уже в Ханкенди
Как уже сообщалось ранее, в зону ответственности РМК в Карабахском регионе прибыли специалисты Министерства экологии и природных ресурсов, Государственной службы по имущественным вопросам при Министерстве экономики и ЗАО AzerGold для расследования и мониторинга незаконной эксплуатации полезных ископаемых и связанных с этим экологических последствий.
На встрече с командованием миротворческих сил представители Азербайджана обсуждают возможности и пути расследования и мониторинга этой преступной деятельности.
«Решение этих вопросов зависит от вас, миротворцев, от вашего содействия», - сказали азербайджанские эксперты генералу Волкову.
Тем временем, как стало известно Caliber.Az, в результате переговоров сотрудники Министерства экологии Азербайджана и AzerGold в сопровождении российского миротворческого контингента проехали в Ханкенди. В штабе миротворцев будет обсуждаться вопрос организации и проведения экологического мониторинга в Карабахском регионе Азербайджана, где временно дислоцирован РМК.