08 Փետրվարի 2023 18:38
«Թուրքիայի երկրաշարժից տուժած շրջաններում ադրբեջանցիների որոնումները շարունակվում են: Ներկա ժամանակ կատարվում են 25 հոգու որոնումները, բայց դա չի նշանակում, որ նրանք բոլորը փլատակների տակ են»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է՝ Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշադ Մամեդովը։
«Պետք է հաշվի առնել, որ երկրաշարժի պատճառով փակ են չորս օդանավակայաններ, որտեղ հնարավոր չէ անգամ Բաքվից եկող մարդասիրական օգնություն ստանալ։ Այդ պատճառով ադրբեջանցիներին տարհանում են ցամաքային ճանապարհով»,- ասել է դիվանագետը։
Նշենք, որ փետրվարի 6-ին Թուրքիայում 7,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել։ Ավերիչ երկրաշարժից տուժել են Թուրքիայի 10 նահանգները, որտեղ ապրում է 13,5 միլիոն մարդ։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը այս նահանգներում արտակարգ դրություն է հայտարարել, իսկ զոհերի հիշատակին երկրում հայտարարվել է 7-օրյա սուգ։

В пострадавших от землетрясения регионах Турции продолжается поиск 25 азербайджанцев
«Продолжается поиск азербайджанцев в пострадавших от землетрясения регионах Турции. В настоящее время ведется поиск 25 человек, однако это не значит, что все они оказались под завалами».
Как сообщает командированный в зону бедствия сотрудник Report, об этом посол Азербайджана в Турции Рашад Мамедов сказал журналистам.
«Необходимо учитывать, что из-за землетрясения не работают четыре аэропорта, в которых невозможно принять даже гуманитарную помощь, поступающую из Баку. Эвакуация азербайджанцев по этой причине выполняется по суше», - отметил дипломат.
Отметим, что 6 февраля в Турции произошло землетрясение магнитудой 7,7. Разрушительное землетрясение затронуло 10 провинций Турции, в которых проживает 13,5 млн человек.