Օրվա հրատապ խնդիրների մասին
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի նիստում մեր հայ հարևանիկները փորձեցին առաջ քաշել մի բանաձև, որը Ադրբեջանին դատապարտում, կոչ է անում, նույնիսկ Բաքվից պահանջում է ազատ արձակել ինչ-որ հայ «բանտարկված ռազմագերիների»։ Որոնք մեզ մոտ չկան։ Այլ կան առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար դատապարտվածներ։ Սրանք դիվերսանտներ են, ովքեր բռնվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի համաձայնագրի ստորագրումից հետո։
Հանցագործները խիստ պատժված են։ Սա կոչվում է մանկավարժություն: Որպես խրատ։ Սա պետք է ծառայի որպես լավ դաս և հիշեցում։ Մի խոսքով, այդ Եվրանեսթը բանաձևը չընդունեց։ Հարևանները սկսել են ձանձրացնել նույնիսկ եվրոպացիներին՝ չնայած ֆրանսիացի ժանդարմներին և գերմանացի ոստիկաններին, որոնք քայլելու են այն սահմանի երկայնքով, որը մինչև հիմա գոյություն չունի։ Դե, հարեւանների ուրախությունը այս առնչությամբ հասկանալի է։
Բայց ես նրանց տեղը կմտածեի. ինչով են նրանք վճարելու եվրոպացիներին, և դրան ինչպես կարձագանքի Ռուսաստանը։ Ռուսաստանի արձագանքը ես կարող եմ նույնիսկ կանխատեսել, ամենայն հավանականությամբ, դա կլինի այսպես.
Իսկ Մյունխենում Հայաստանի վարչապետը նորից է աչքի ընկել։ Երբ խոսակցությունը վերաբերվեց Ղարաբաղի ավերված մզկիթներին՝ Հայաստանի ղեկավարը ավելի լավ բան չգտավ, քան այդ ավերածությունները վերագրել խորհրդային ժամանակաշրջանին, երբ հազարավոր մզկիթներ և եկեղեցիներ են ավերվել ինչպես Ադրբեջանում, այնպես էլ Հայաստանում։ «Ղարաբաղի հայերը պատասխանատու չեն այդ ավերածությունների համար»։ Մի խոսքով, հասավ արյունոտ Ստալինին, պարզվում է որ փառք Աստծո, կա ում վրա բարդել մեղքը։ Խիղճ ընդհանրապես ունե՞ք։ Վախ, Պարամոշա, Պարամոշա ...
Փաշինյանին, իհարկե, չես նախանձի։ Մի կողմից, նրան, այո և Հայաստանում ապրող հայերին ձանձրացրել է՝ կերակրել Ղարաբաղում ավազակախմբի մնացորդներին՝ դա ամենահամեստ հաշվարկներով տարեկան ավելի քան երեք հարյուր հիսուն միլիոն դոլար է։ Այս գումարը կարող է օգտակար լինել հենց նրանց համար, խնդիրները՝ առանց այդ մնացորդների էլ շատ շատ է.
Ինքնուրույն մի կերպ դուրս կպրծներ, այլ ոչ թե ձրիակերներին պահեր։ Մյուս կողմից՝ Փաշինյանին անհանգստացնում է, դե, եթե կարելի է այսպես ասել՝ ռուսամետ տրամադրված վերնախավի մի մասը։ Ահա և նա մաքրում է այն, խուսափելու համար: Օրինակ, երեկ բերման է ենթարկվել գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովը։ Այդ նույն անձը, ով ղեկավարում էր Հայաստանի Զինված ուժերի 3-րդ բանակային կորպուսը։ Այո, այդ նույն կորպուսը, որը պատասխանատու է 2020 թվականի հուլիսին Ադրբեջանի հետ սահմանին տեղի ունեցած իրադարձությունների և գեներալ-մայոր Փոլադ Հաշիմովի մահվան համար։ Այդ «հերոսին» մրցանակը ինքը կգտնի՝ առանց մեր օգնության։ Ցավալի է, իհարկե, բայց մեծ հաշվով ի՞նչ տարբերություն, եթե մինուս մեկ։
Ի դեպ, ԿԽՄԿ-ն արձագանքել է մեր արդար կշտամբանքներին։ Թեթևսոլիկ և խուսափողական։ Փորձել է հիվանդ գլխից առողջի վրա տեղափոխել. իբր, այդ մենք չենք հասկանում նրանց «չեզոքության և անկողմնակալության սկզբունքները, որոնք մնում են անբաժանելի իրենց մարդասիրական գործունեության մեջ»: Մեր պահանջների կենտրոնական կետը հանդիսանում է՝ ԿԽՄԿ-ի կողմից Խանքենդիում գտնվող իր գրասենյակի կառավարման կենտրոնը Երևանից Բաքվի ներկայացուցչություն փոխել չցանկանալը։ Ընդհանուր առմամբ դա մեր իրավունքն է։ Քանի որ դա մեր հողն է։ Իսկ ԿԽՄԿ-ն պնդում է, որ մենք ինչ-որ բան չենք հասկանում։
Այո մենք ամեն ինչ հիանալի հասկանում ենք։ Բավականաչափ տեսել ենք այդ երկակի չափանիշները, և կարծում եմ, որ մեր համապատասխան մարմիններին արժե մտածել Կարմիր Խաչի հետ փոխհարաբերությունները վերանայելու մասին. կա՛մ Խանքենդիի գրասենյակը ենթարկվում է Բաքվի ներկայացուցչությանը, կա՛մ.
Գիտելիքը միշտ ուժ է: Գուցե ես ինչ-որ կերպ և զարմացնեմ, բայց տգիտությունը նույնպես ուժ է հադիսանում։ Միայն եթե ձեր գիտելիքները՝ դա ձեր ուժն է, ապա ձեր տգիտությունը՝ անմիջապես վերածվում է ձեր թշնամու ուժի։ Ով է մեր թշնամին՝ մենք արդեն գիտենք։ Որովհետև սովորել ենք։ Գլխավորը՝ այդ գիտելիքները փոխանցել հաջորդ սերնդին։ Անմիջապես մանկապարտեզից սկսած։ Ոգեշնչել և բացատրել. ատել պետք չէ, պետք է պարզապես չմոռանալ, թե ում հետ գործ ունեք: Եվ բաժանեք տասի այն ամենը, ինչ ձեզ ասում են մեր հարևանները, և երբեք մի մոռացեք՝ ոչ 1905-ը, ոչ 1918-ը, ոչ Զանգեզուրից տեղահանությունը 40-ականների վերջից մինչև 50-ականների սկիզբը, ոչ 1988-ի մեր փախստականներին, ոչ էլ 1992-ի ցեղասպանությունը։

АНАЛИТИКА  21 Февраля 2023 - 20:21
На заседании Бюро Парламентской Ассамблеи Евронест наши армянские соседушки пытались протащить резолюцию, осуждающую Азербайджан, и призывающую, даже требующую от Баку освободить каких-то там армянских «заключенных военнопленных». Которых у нас нет. А есть осужденные за совершение особо тяжких преступлений. Это диверсанты, которых отловили после подписания соглашения от 10-го ноября 2020-го года.
Преступники сурово наказаны. Это называется педагогикой. В назидание. Это должно послужить хорошим уроком и памяткой: враг не пройдет. В общем, тот Евронест резолюцию не принял. Соседи начинают надоедать даже европейцам, несмотря на французских жандармов и немецких полицейских, которые будут ходить вдоль границы, которой до сих пор нет. Ну, радость соседушек по этому поводу понятна:
Но я бы на их месте задумался: чем они будут расплачиваться с европейцами, и как на это отреагирует Россия. Реакцию России я могу даже предсказать, скорее всего, это будет так:
А в Мюнхене премьер-министр Армении снова отличился. Когда разговор коснулся разрушенных мечетей Карабаха, армянский лидер не нашел ничего лучше как отнести эти разрушения к советскому периоду, когда тысячи мечетей и церквей были разрушены как в Азербайджане, так и в Армении. «Армяне Карабаха не несут ответственности за эти разрушения». В общем, дотянулся кровавый Сталин, оказывается, слава Богу, есть на кого свалить. Совесть вообще есть? Эх, Парамоша, Парамоша…
Пашиняну, конечно, не позавидуешь. С одной стороны, ему, да и армянам, живущим в Армении, надоело кормить недобитые бандформирования в Карабахе, это более трехсот пятидесяти миллионов долларов в год, по самым скромным подсчетам. Эти деньги могли бы и им самим пригодиться, проблем – то и без недобитков выше крыши:
Самим бы выкрутиться, а не нахлебников содержать. С другой стороны – Пашиняна беспокоит та часть, ну, с позволения сказать, элиты, которая настроена пророссийски. Вот он ее и зачищает, во избежание. Например, вчера был задержан генерал-майор Григорий Хачатуров. Тот самый, который командовал 3-м армейским корпусом Вооруженных сил Армении. Да, тот самый корпус, ответственный за события в июле 2020 года на границе с Азербайджаном и гибель генерал-майора Полада Гашимова. Этого «героя» награда найдет сама, без нашей помощи. Жаль, конечно, но какая, по большому счету, разница, если минус один?
Кстати, МККК ответил на наши справедливые упреки. Вертляво и уклончиво. Пытался переложить с больной головы на здоровую: мол, это мы не понимаем их «принципы нейтральности и беспристрастности, которые остаются неотъемлемыми в их гуманитарной деятельности». Центральным пунктом наших претензий является нежелание МККК сменить центр управления его офиса в Ханкенди с ереванского на бакинское представительство. Вообще-то это наше право. Потому что это – наша земля. А МККК твердит, что мы чего-то не понимаем.
Да всё мы прекрасно понимаем. Насмотрелись этих двойных стандартов, и думаю, что нашим соответствующим органам стоит задуматься о пересмотре взаимоотношений с Красным Крестом: или офис в Ханкенди подчиняется бакинскому представительству, или:
Знание — это всегда сила. Может я кого-то и удивлю, но незнание тоже является силой. Только если ваше знание – это ваша сила, то ваше незнание – немедленно становится силой вашего врага. Кто у нас противник – мы и так знаем. Потому что научились. Главное – передать это знание следующему поколению. С самого детского сада. Внушать и объяснять: ненавидеть не надо, надо просто помнить, с кем дело имеете. И делите на десять всё, что говорят вам наши соседушки, и никогда не забывайте ни 1905-й, ни 1918-й, ни депортацию из Зангезура с конца 40-х по начало 50-х, ни наших беженцев в 1988-м, ни геноцида в 1992-м.