Նախագահ. Ադրբեջանն ու Թուրքիան միշտ միասին են եղել թե ուրախ, թե տխուր օրերին
Այս մասին, ըստ «Ազերթաջ»-ի, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Անկարայում ընթացող Թյուրքական պետությունների կազմակերպության արտահերթ գագաթնաժողովում։
«Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի առաջին ժամերից մինչև վերջին օրը նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերած քաղաքական, դիվանագիտական և բարոյական աջակցությունը մեզ լրացուցիչ ուժ տվեց։ Միաժամանակ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ողջ թուրք ժողովուրդը Ադրբեջանի կողքին էր։ Թուրքիայից հազարավոր աջակցության և շնորհավորական ուղերձներ ստացանք պատերազմի ժամանակ և մեր պատմական Հաղթանակից հետո»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։
Նախագահը նշել է, որ 2021 թվականի հունիսին Շուշա քաղաքում ստորագրելով Շուշայի հռչակագիրը՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև կապերը պաշտոնապես բարձրացան դաշնակցային մակարդակի։

Президент: Азербайджан и Турция всегда были рядом друг с другом как в радостные, так и в горестные дни
ХРОНИКА  16 Марта 2023 - 15:12
«Политическая, дипломатическая и моральная поддержка, оказанная Азербайджану президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом в 2020 году с первых часов и до последнего дня Второй Карабахской войны, придала нам дополнительные силы. В то же время в период 44-дневной войны весь турецкий народ был рядом с Азербайджаном. Тысячи посланий с поддержкой и поздравлениями из Турции поступили во время войны и после нашей исторической Победы», - подчеркнул глава государства.
Президент отметил, что подписанием в июне 2021 года в городе Шуша Шушинской декларации связи между Азербайджаном и Турцией были официально подняты на союзнический уровень.