Հունաստանի դեսպան. Ադրբեջանը վճռորոշ դեր է խաղում Եվրոպայի էներգամատակարարման գործում
«Անցյալ տարվա հոկտեմբերին IGB ինտերկոնեկտորի (հունա-բուլղարական փոխկապակցման) բացման արարողության ժամանակ արտաքին գործերի և էներգետիկայի նախարարների միջև հանդիպումների շարքը, մասնավորապես նախագահ Իլհամ Ալիևի և վարչապետ Միչոտակիսի միջև, ևս մեկ անգամ հզոր ազդակ հաղորդեց հունա-ադրբեջանական երկկողմ հարաբերություններին»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում՝ Հունաստանի ազգային տոնի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը իր ելույթում ասել է Հունաստանի դեսպան Խրիստոս Կապոդիստրիասը։
Ըստ դեսպանի, Ադրբեջանը իրավամբ ճանաչված է Եվրամիության կողմից որպես էներգետիկ ոլորտում ռազմավարական գործընկեր. «Կասպից ծովի բնական գազի արժեքավոր պաշարները Հարավային գազային միջանցքով ապահովում և էլ ավելի ամրապնդում են Ադրբեջանի վճռական դերը՝ որպես վստահելի գործընկեր՝ էներգետիկայի ոլորտում Եվրոպայում և նրա սահմաններից դուրս:
Հունաստանը հպարտ է, որ այս նախագծում կարևոր գործընկեր է, ինչպես նաև իր շահավետ առավելությունները կիսում է հարևան երկրների հետ:

Посол Греции: Азербайджан играет решающую роль в энергоснабжении Европы
«Ряд встреч между министрами иностранных дел и энергетики на церемонии открытия интерконнектора IGB (греко-болгарский интерконнектор) в октябре прошлого года, в особенности, между Президентом Ильхамом Алиевым и премьер-министром Мичотакисом, вновь придали мощный импульс греко-азербайджанским двусторонним отношениям».
Как передает АПА, об этом заявил посол Греции Христос Каподистриас в ходе выступления на мероприятии по случаю Национального дня Греции в Баку.
По словам посла, Азербайджан по праву признан Европейским Союзом стратегическим партнером в энергетическом секторе: «Ценные запасы природного газа, которыми располагает Каспийское море, посредством Южного газового коридора обеспечивают и еще больше укрепляют решающую роль Азербайджана как надежного партнера в энергетической сфере Европы и за ее пределами.
Греция гордится тем, что является важным партнером в этом проекте, а также делится своими полезными преимуществами с соседними странами.
В этом контексте я хотел бы поблагодарить греческую Общественную газовую корпорацию за ее значимую поддержку стратегическому сотрудничеству с Азербайджаном в энергетическом секторе, а также за ее важный месседж».