Հայաստանցիները` շուռտվածներին. Դուք մեզ եղբայր չե՜ք
Ասում են, որ կարելի է անվերջ նայել երեք բանի վրա. ինչպես է վառվում կրակը, ինչպես է հոսում ջուրը ... Այստեղ տարբերակները անչափ շատ են, և յուրաքանչյուրը ընտրում է իր համար ամենահարմարը։ Օրինակ, ինչպես են աշխատում այլ մարդիկ կամ ինչպես է կինը մեքենան կայանում: Ադրբեջանցիների դեպքում էլ, կարծում եմ, չեմ սխալվի, եթե ասեմ, որ մենք կարող ենք անվերջ նայել նրա վրա, թե ինչպես են իրար մեջ գզվռտվում հայաստանցիներն ու շուռտվածները կամ, ինչպես հաճախ երեւանցիները նրանց անվանում են «էշեր»։ Հատկապես, երբ երևանցիներն ու ղարաբաղցիները աղմկոտ միմյանց մեղադրում են 44-օրյա պատերազմում կրած պարտության մեջ։
Հայության երկու ճյուղերի միջև հերթական ատամնաջարդ տուրուդմփոցի ձգան է հանդիսացել՝ Երևանի բնակիչ Ա.Սուքիասյանի կողմից այս օրերին ֆեյսբուքում հրապարակված տեսանյութը։ Սա այդ նույն, 2020 թվականի աշուն-ձմեռ հրապարակված երկու վիրուսային տեսանյութերից մեկն է, որը պատկերում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ վերադարձվող Ղարաբաղի տարածաշրջանից ղարաբաղցի հայերի զանգվածային փախուստը։ «Եթե հանկարծ ինչ-որ տեղ նրանց տեսնեք, ապա հարցրեք, թե ուր էին նրանք այդքան եռանդով փախչում: Ինչո՞ւ թողեցին իրենց սիրելի «արցախը» (չակերտները-Խմբ.)՝ նրան թողնելով ճակատագրի քմահաճույքին»,- տեսանյութի նկարագրության մեջ մատնանշել է Սուքիասյանը։
Ընթերցողներից ոմանց կարող է հետաքրքրել երկրորդ վիրուսային տեսանյութը: Դե ինչ, հիշեցնեմ, որ դրանք Քելբեջարից հայերի փախուստի տեսագրությունն է՝ ապամոնտաժված, զուգարանները գրկած։ Բայց այսօր մենք կխոսենք առաջին տեսանյութի մասին։ Ինչպես երևում է կադրերում, Ղարաբաղից փախչում են հեռու ոչ աղքատ մարդիկ՝ մեքենաների շարանում համատարած ամենագնացներ և արտասահմանյան մեքենաներ են։ Եվ հենց այս տեսանյութի շուրջ է, որ բանավոր ծեծկռտուք սկսվել հայաստանցիների և շուռտվածների միջև։
Այս գզվռտոցում հիանալի է ամեն ինչ՝ և՛ վախկոտության մեջ մեղադրանքներ, և՛ ղարաբաղցիներին հիշեցում այն մասին, որ հենց ղարաբաղցիների՝ Քոչարյանի և Սարգսյանի պատճառով է, որ Հայաստանն այսօր հայտնվել է նման ողբալի վիճակում, և նախատինքը նրանում է, որ Հայաստանը 30 տարի կերակրել է Ղարաբաղը, իսկ փոխարենը ոչինչ չի ստացել։
«Նրանք փախան, որպեսզի չպաշտպանեն Ղարաբաղը»,- գրել է Աննա Սաֆարյանը։.
«Նրանք բոլորն էլ Երևանում տներ ունեն»,- գրում է Խաչ. Սարգսյանը։
«Ինչո՞ւ այն ժամանակ «սահմանը» չփակեցին։ Թող մեռնեին՝ պաշտպանվելով»,- մեկնաբանում է Լուսինե Շիմալյանը։
«Տականքներ»,- փախչող հայերին բնութագրում է Գայանե Սոսիյանը։
«Նրանք մարդ չեն, այլ անշնորհակալ կենդանիներ»,- արձանագրում է Եսայանը։
Այնուհետև դժգոհությունները սկսել են աճել ձնագնդի պես: Հայաստանցիները հիշեցին, որ ղարաբաղցի հայերը միշտ ապրել են ադրբեջանցիների մեջ, հետևաբար նրանք չեն կարող համարվել «մաքուր հայեր»։
Երեւանցիներն իրենց ընդդիմախոսներին հիշեցրել են նաեւ այն մասին, թե ինչպես են 44-օրյա պատերազմի օրերին տղամարդիկ կանացի հագուստով կամ գորգերի մեջ փաթաթված փախել Ղարաբաղից, որպեսզի ռազմական ոստիկանությունը նրանց չհայտնաբերի։
Եվ, վերջապես, հայկական հարվածը հայկական քարոզչությանը այն մասին, թե ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում իբր ապրում է «120.000» մարդ։ Մարինա Կամիսիդի խոսքով, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ղարաբաղը լքել է 11 000 հայ, իսկ ընդհանուր առմամբ, հակամարտության արդյունքում տարածաշրջանից հեռացել է 50 000 մարդ։
«Չէ որ կա փաստացի վիճակագրություն», - գրել է Կամիսիդին:
Եվ մեկ «խայթ» ղարաբաղցիներին, ովքեր եկել են Հայաստան և այնտեղ իրենց իրավունքներն են առաջ քաշում։
Եվ այսպես շարունակ. «Ավելի լավ կլիներ, որ ձեր իրավունքները այնտեղ՝ Ղարաբաղում պահանջեիք։ Առողջ տղամարդիկ, բայց ամոթալի կերպով փախան՝ ընդամենը տեսնելուվ թուրքին»; «Ինչո՞ւ եք բոլորդ այստեղ խցկվել և մեզ ապրել եք սովորեցնում և մեղադրում եք դավաճանության մեջ: Ինչու՞ մեր տղաները պետք է մեռնեին ձեզ համար»; «Մենք ինչո՞ւ պետք է կերակրենք ձեզ»։
Ինչպես տեսնում ենք, հայության երկու ճյուղերի միջև պառակտումն ու ատելությունը օրեցօր ավելի է ուժեղանում։ 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունը, «երկաթե բռունցքի» ուժը սթափեցրել է Հայաստանի հասարակության որոշակի հատվածին, որը տեղի ունեցածից հետո, արդեն դժվար թե ցանկանա նորից հիվանդանալ «միացում»-ով։ Իսկ մեզ մնում է միայն պոպկորնի պաշար հավաքել և սպասել վերջնահաշվարկին, որը, անկասկած, շատ շուտով կգա: Առավել ևս, որ Բաքու գալու և վերաինտեգրման շուրջ երկխոսություն սկսելու երկրորդ հրավերը՝ ղարաբաղցի հայերը, ըստ երևույթին, նուրից անտեսել են։

Айастанцы – шуртвацам: Не братья вы нам!
Говорят, что бесконечно можно смотреть на три вещи: как горит огонь, как течет вода и… Тут вариантов уйма, и каждый подбирает для себя наиболее подходящий. Например, как работают другие люди или как паркуется женщина. В случае же с азербайджанцами, думаю, не ошибусь, если скажу, что мы можем бесконечно смотреть на то, как грызутся между собой айастанцы и шуртвацы (перевертыши), или, как их еще часто называют ереванские армяне, «ишаки». Особенно, когда ереванские и карабахские армяне шумно винят друг друга в поражении в 44-дневной войне.
Триггером очередной зубодробительной перепалки между двумя ветвями армянства стало видео, размещенное на днях в Фейсбуке жителем Еревана А. Сукиасяном. Это то самое, одно из двух вирусных видео осени-зимы 2020 года, на котором запечатлено массовое бегство карабахских армян из возвращающегося под контроль Азербайджана Карабахского региона. «Если вдруг вы их где-то увидите, то спросите, куда они так энергично бежали? Почему они оставили свой любимый «арцах» (кавычки – Ред.), бросив его на произвол судьбы», - указал в описании к видеоролику Сукиасян.
Кто-то из читателей, наверное, может поинтересоваться насчет второго вирусного видео. Что ж, напомню, что им стали видеокадры бегства армян из Кяльбаджара с демонтированными унитазами в обнимку. Но сегодня мы поговорим о первом видео. Как видно на кадрах, удирают из Карабаха далеко не бедные люди – в веренице машин сплошь внедорожники и иномарки. И вот вокруг этого-то видео и разгорелись словесные баталии между айастанцами и шуртвацами.
В этой грызне прекрасно все – и обвинения в трусости, и напоминание карабахским о том, что именно из-за выходцев из Карабаха – Кочаряна и Саргсяна – Армения сегодня оказалась в столь плачевной ситуации, и укор в том, что 30 лет Армения кормила Карабах, а взамен ничего не получила.
«Они сбежали, чтобы не защищать Карабах», - написала Анна Сафарян.
«У них у всех есть дома в Ереване», - пишет Хач.Саргсян.
«Почему тогда «границу» не закрыли? Пусть умирали бы, защищаясь», - комментирует Лусине Шималян.
«Мрази», - дает характеристику бежавшим армянам Гаянэ Сосиян.
«Они не люди, а неблагодарные животные», - констатирует Есаян.
Дальше обиды стали нарастать как снежный ком. Айастанцы вспомнили, что карабахские армяне всегда жили среди азербайджанцев, поэтому не могут считаться «чистыми армянами».
Припомнили ереванские своим оппонентам и то, как в дни 44-дневной войны мужчины бежали из Карабаха в женском одеянии или завернутые в ковры, чтобы их не обнаружила военная полиция.
И, наконец, армянский удар по армянской же пропаганде о том, что в зоне временной ответственности РМК якобы проживают «120 000» человек. По словам Марины Камисиди, в ходе 44-дневной войны Карабах покинули 11 000 армян, а всего в результате конфликта из региона уехали 50 000.
«Есть же актуальная статистика», - написала Камисиди.
И еще один «укол» карабахским, которые приехали в Армению и качают там свои права.
И так далее: «Лучше бы вы так качали свои права там, в Карабахе. Здоровые мужики, а позорно сбежали, лишь завидев турка»; «Чего сюда все приперлись и учите нас жить и обвиняете в предательстве? Почему наши ребята должны были умирать за вас?»; «Почему мы должны кормить вас?».
Как видим, раскол и ненависть между двумя ветвями армянства становятся с каждым днем все сильнее. Разгром в 44-дневной войне, мощь «Железного кулака» отрезвили определенную часть общества в Армении, которая после всего случившегося уже вряд ли захочет повторно заболеть «миацумом». Нам же остается лишь запастись попкорном и ждать развязки, которая наверняка наступит очень скоро. Тем более, что и второе приглашение приехать в Баку и начать диалог о реинтеграции карабахские армяне, судя по всему, вновь проигнорировали.