Սահմանը ամուր փակված է
Այն, ինչ նրանք կարող են՝ դա նրանցից չես խլի, նրանք կարողանում են: Ողբալ, խղճահարությամբ համոզել, ցուցադրաբար ուշագնաց լինել։ Ինչ միայն արժե լուրն այն մասին, որ Լաչինի անցակետում մեր սահմանապահների կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման արդյունքում իբր տարեց հայի մոտ սրտի կաթված է պատահել։ Այ ազնիվ խոսք, եթե հարեւաններին չճանաչեի, հաստատ կարեկցանքով կհամակվեի։ Գուցե նույնիսկ արցունք կթափեի: Ինչու, հարգարժան տարեց տղամարդը իբր վատ է զգացել՝ դե, այստեղ կարող են շատ պատճառներ լինել: Տարիքը այնուամենայնիվ: Այն գիտակցումը, որ այժմ սահմանը փակ է, և դրա հետ կապված որոշակի սթրես։ Միգուցե նախորդ օրը նա սովորականից շատ է խմել, այսինքն՝ պատճառները կարող են շատ լինել։ Մարդու ջղերը կարգին չեն՝ շատ բան կարող է պատահել։
Իսկ մեր սահմանապահները այստեղ բացարձակապես կապ չունեն։ Սահմանային անցակետի տեղադրումն ապահովված էր Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքների շրջանակներում և միջազգային բոլոր կանոններին համապատասխան։ Ի դեպ, երեկ սահմանային անցակետով անցել է 11 հայ քաղաքացի։ Իսկ եթե ինչ-որ մեկը սկսում է նյարդայնանալ ադրբեջանական զինվորական համազգեստով մարդկանց տեսնելուց՝ ուրեմն ընտելացեք, սահմանը ամուր փակված է։ Եվ ընդհանրապես, ինչպես ասվում է հին մանկական բանաստեղծության մեջ՝ իսկ միլիցիայից վախենում է նա, ում խիղճը մաքուր չէ։ Եվ հետեւաբար, եթե որեւէ մեկի խիղճը մաքուր է՝ նա չպետք է վախենա ո՛չ ադրբեջանական բանակի համազգեստով մարդկանցից, ո՛չ էլ ադրբեջանցի սահմանապահներից։ Եվ եթե ոչ մի վատ բան չի արել՝ մեր ոստիկանությունից նույնպես չպետք է վախենալ։ Իսկ վաղը, տեսնելով «Ազերիգազ»-ի, «Ազերիշըգ»-ի կամ «Ազերսուի» նման կազմակերպություններից մարդկանց՝ պետք է պարզապես վճարել գազի, լույսի և ջրի օգտագործման պարտքը: Եվ հանդարտություն պահապանել: Գոնե միայն այն պատճառով, որ դուք պարզապես ի վիճակի չեք ազդել իրավիճակի վրա և գոնե ինչ-որ բան հակադրել դրան։ Ձեր բողոքներն ու նվնվոցները տպավորություն չեն գործի նույնիսկ ձեր հովանավորների վրա: Դուք ուշադրություն չդարձրեցիք ձեր նկատմամբ մեր վերաբերմունքի որոշ փոփոխությունների վրա։ Մենք փորձում ենք ձեզ հետ խոսակցությունը հասցնել նվազագույնի, քանի որ հարցերը քննարկում ենք ոչ թե գործիքի, այլ դրա տերերի հետ։ Եվ մեզ մոտ ամեն ինչ բավականին լավ է ստացվում։ Որովհետև մենք և՛ բառեր ենք ասում ժամանակին, և՛ գործերն անում ժամանակին: Իսկ դուք՝ շարունակեք բողոքել միջազգային ատյաններ, Ֆրանսիայի ԱԳՆ, Ռուսաստանի Դաշնության Պետական Դումա... և որտեղ կամենաք:
Նեղամիտ մարդը, նույնիսկ Ռոդենի մտածողի դիրքում, մնում է նեղմիտ: Իսկ եթե վեր է կենում ու սկսում բռնել անցորդների կոճակներից, լավագույն դեպքում ձեռքով նրան մի կողմ են հրում, որպեսզի չխանգարի։ Ավելի վատ դեպքում ոտքով հրում են: Ցավոտ է, ամոթալի է, նվաստացուցիչ է: Ժամանակները, երբ ձեզ մոտ ստացվում էր «միջազգային պորտաբուծությամբ» գումարներ վաստակել՝ վերջացել են։ Եթե ինչ-որ մեկը ձեզ ինչ-որ բանով օգնի, նա անպայման դրա համար վճար կպահանջի: Եվ ոչ ոք չի պատրաստվում ոտքի կանգնել՝ ի նշան խորին հարգանքի հայ փիլիսոփաների ու երազողների հանդեպ։ Մենք անցակետը տեղադրել ենք մեր տարածքում։Դա ինչ-որ մեկին դուր է գալիս, թե ոչ, նշանակություն չունի, և մեզ այնքան էլ չի հետաքրքրում։ Այնպես որ՝ մոռացեք մեր սահմանի միջով մարդկանց և ապրանքների անվերահսկելի տեղաշարժի մասին։ Ամեն ինչ միայն սկսվում է:
Այնուհետև։ Մայիսի 1-ին ժամը 08:00-ից մինչև մայիսի 4-ը ժամը 20:00-ը Ռուսաստանի Դաշնության Ստավրոպոլի երկրամասի տարածքում՝ «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» մայրուղային գազատարի վրա կանցկացվեն պլանային վերանորոգման աշխատանքներ, որի կապակցությամբ կդադարեցվի նշված գազատարով Հայաստան բնական գազի մատակարարումը։ Այդ մասին հայտնում է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը։ Իսկ առհասարակ, «Գազպրոմը» գազի զեղչեր է տալիս ոչ թե Հայաստանին, այլ…. իր դուստր ձեռնարկությանը՝ այդ նույն «Գազպրոմ Արմենիա»-ին, որը և գազ է վաճառում վերջնական սպառողին։ Վերադիրով: Այդպիսի մի ոչ փոքր վերադիրով, այնպես որ, եթե Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերություններում ալտրուիզմի հոտ է գալիս՝ ապա մի փոքր։ Գործնականորեն աննկատելի: Իսկ գազատարի վերանորոգումն ինքնին շատ ուժեղ ազդանշան է հիշեցնում։ Սեփականատիրոջ հետ կապված վարքագծի կանոնները չմոռանալու անհրաժեշտության մասին։ Որպեսզի աղջիկը չմոռանա, թե ով է իրեն պարացնում և աչքով չանի կերակրողի, խմեցնողի և... դե, ինքներդ հասկանում եք՝ աշխարահաքաղաքական հակառակորդներին։ Սա լավ լուր է, ուրախալի և թույլ է տալիս հուսալ, որ հաջորդ նորությունները կլինեն էլ ավելի լավը և նույնիսկ ավելի ուրախ: Մեզ համար, իհարկե։
Այնպես որ հարևանիկները չպետք է նեղանան, երբ իրենց քշում են և ցույց տալիս արևի տակ նրանց տեղը. «գնա այստեղից, մի փչացրու մարդկանց տոնը» և «իջիր առևտրական ճանապարհից»։ Աշխարհի ձեր պատկերը խեղաթյուրված է՝ նրանում ձեր տեղի ոչ ճիշտ հասկանալու պատճառով: Իսկ ձեր խնդիրների երեք քառորդը բխում է նրանից, որ դուք չեք կարողանում ձեր հնարավորությունները համաչափել ձեր ցանկությունների հետ։ Ինչպես ասել է դասականը. «Ես կարող էի ծիծաղել ձեր վրա, Գոնսալես, բայց վախենում եմ, որ ստիպված կլինեմ լացել ձեր վրա»:

И волноваться совершенно незачем
Чего не отнять – того не отнять, умеют. Ныть, давить на жалость, показательно падать в обморок. Чего стоит известие о том, что в результате выполнения нашими пограничниками на ППП в Лачине своих служебных обязанностей якобы у пожилого армянина случился сердечный приступ. Вот честное слово, не знал бы соседушек – обязательно преисполнился бы сочувствия. Может быть, даже прослезился бы. Почему почтенному пожилому человеку якобы стало плохо – ну, тут может быть масса причин. Возраст все-таки. Осознание того, что теперь граница на замке и некоторый стресс по этому поводу. Может, накануне выпил больше чем обычно – то есть, причин может быть много. У человека шалят нервишки – всякое случается.
А наши пограничники тут совершенно ни при чем. Установка ППП была обеспечена в рамках суверенных прав Азербайджана и в соответствии со всеми международными правилами. Кстати, вчера через ППП прошли 11 граждан армянской национальности. А если кто-то начинает нервничать при виде людей в азербайджанской военной форме – так привыкайте, граница на замке. И вообще, как в старом детском стихотворении говорилось – а милиции боится тот, чья совесть нечиста. А потому, если у кого-то чистая совесть – он не должен бояться ни людей в форме азербайджанской армии, ни азербайджанских пограничников. И если не делал ничего плохого, нашей полиции бояться тоже не нужно. А завтра, при виде людей из организаций вроде «Азеригаз», «Азеришыг» или «Азерсу» – нужно просто оплатить задолженность за пользование газом, светом и водой. И сохранять спокойствие. Хотя бы потому, что повлиять на ситуацию и хоть что-то ей противопоставить вы просто не в состоянии. Ваши жалобы и нытье не производят впечатления даже на ваших покровителей. Вы не обратили внимание на кое-какие изменения в нашем к вам отношении. Мы стараемся свести разговоры с вами к минимуму, потому что обсуждаем вопросы не с инструментом, а с его хозяевами. И все у нас получается достаточно хорошо. Потому что мы и слова говорим вовремя, и дела делаем своевременно. А вы – продолжайте жаловаться в международные суды, МИД Франции, Госдуму РФ… да куда угодно.
Человек недалекий даже в позе роденовского мыслителя остается человеком недалеким. А если он встает и начинает хватать прохожих за пуговицы – в лучшем случае его отодвигают в сторону рукой, чтобы не мешал. Ногой отпихивают в случаях похуже. Больно, обидно, унизительно. Времена, когда у вас получалось зарабатывать «международным паразитизмом», закончились. Если вам кто-то чем-то поможет – он обязательно потребует за это плату. И никто не собирается вставать в знак глубокого почтения к армянским философам и мечтателям. Мы установили ППП на своей территории. Нравится это кому-то или нет – то дело последнее, и нас не очень интересующее. Так что – забудьте о бесконтрольном перемещении лиц и товаров через нашу границу. Все только начинается.
Далее. С 08:00 часов 1 мая до 20:00 часов 4 мая на магистральном газопроводе «Северный Кавказ — Закавказье» на территории Ставропольского края РФ будут проведены плановые ремонтные работы, в связи с чем будет приостановлена подача природного газа в Армению по указанному газопроводу. Об этом сообщает компания «Газпром Армения». Вообще-то, «Газпром» дает скидки на газ не Армении, а…. своей дочерней компании, вот той самой «Газпром Армения», которая и продает газ конечному потребителю. С наценкой. С немаленькой такой наценкой, так что если отношения России и Армении и пахнут альтруизмом – то самую малость. Практически незаметную. А ремонт газопровода сам по себе здорово напоминает сигнал. О необходимости не забывать правила поведения в отношении хозяина. Чтобы девушка не забывала, кто ее танцует и не строила глазки геополитическим противникам кормильца, поильца и.. ну, вы поняли. Новость это хорошая, радующая и позволяющая надеяться на то, что следующие новости будут еще лучше и еще радостнее. Для нас, разумеется.
Так что соседушки не должны обижаться, когда их гонят и указывают на место под солнцем: «уйди отсюда, не порть людям праздник» и «сойди с торгового пути». Ваша картина мира искривлена из-за неправильного понимания своего в нем места. И три четверти ваших проблем проистекают из-за того, что вы не в состоянии соразмерить ваши возможности с вашими же желаниями. Как говорил классик: «Я мог бы посмеяться над вами, Гонзалес, но боюсь, мне придется над вами плакать».