07 Հունիսի 2023 18:00
Այսօր Սեուլում տեղի է ունեցել Ադրբեջան-Հարավային Կորեա տնտեսական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի երրորդ հանդիպումը։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությանը, կորեական կողմից հանձնաժողովի համանախագահ, այդ երկրի առևտրի, արդյունաբերության և էներգետիկայի փոխնախարար Չոն Դե Ջինը նշել է, որ Ադրբեջանն ու Հարավային Կորեան բարեկամ երկրներ են։ Նրա խոսքով, անցյալ տարի լրացավ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 տարին։
Ադրբեջանական կողմից հանձնաժողովի համանախագահ, թվային զարգացման և տրանսպորտի փոխնախարար Սամիր Մամեդովը նշել է, որ Ադրբեջանը Հարավային Կորեայի ամենամեծ առևտրային գործընկերն է Հարավային Կովկասում։
Փոխնախարարը խոսել է Միջին միջանցքով բեռնափոխադրումների դյուրացման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների մասին և նշել, որ Զանգեզուրի միջանցքի նախագծի իրականացումը կնպաստի տարածաշրջանի կայունությանը և զարգացմանը և կմեծացնի տարանցիկ ներուժը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ ներդրումների, արդյունաբերության, առևտրի, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, կրթության, առողջապահության, մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները, որից հետո ստորագրվել է արձանագրություն։

Состоялось заседание совместной межправкомиссии Азербайджан-Южная Корея
Сегодня в Сеуле состоялось третье заседание совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Азербайджан-Южная Корея.
Как сообщает Report со ссылкой на Министерство цифрового развития и транспорта, сопредседатель комиссии с корейской стороны, заместитель министра торговли, промышленности и энергетики этой страны Чон Дэ Чжин отметил, что Азербайджан и Южная Корея являются дружественными странами. По его словам, в прошлом году исполнилось 30 лет с установления дипломатических отношений между двумя странами.
Сопредседатель комиссии с азербайджанской стороны, заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов отметил, что Азербайджан является крупнейшим торговым партнером Южной Кореи на Южном Кавказе.
Замминистра рассказал о принимаемых мерах по упрощению грузоперевозок по Среднему коридору и отметил, что реализация проекта Зангезурского коридора будет содействовать стабильности и развитию в регионе, усилит транзитный потенциал.
В ходе заседания были обсуждены возможности сотрудничества в сферах взаимных инвестиций, промышленности, торговли, сельского хозяйства, энергетики, образования, здравоохранения, культуры и туризма, по итогам которых был подписан протокол.
Комиссия создана на основании «Соглашения об экономическом сотрудничестве между Азербайджаном и Южной Кореей», подписанного 28 августа 2012 года в Баку.