Փաշինյանը կդառնա արդյո՞ք Բրանդ
Բոլոր պատերազմները վաղ թե ուշ ավարտվում են։ Նույնիսկ 100-ամյա պատերազմը Անգլիայի և Ֆրանսիայի միջև, որը տևեց 1337 թվականից մինչև 1453 թվականը՝ ավարտվեց։ Անցյալում հավերժ հակառակորդներ Անգլիան և Ֆրանսիան, Գերմանիան և Ֆրանսիան, Իսպանիան և Նիդեռլանդները (որոնք կռվեցին մի ամբողջ 80 տարի) - այս ամենը մնացել է անցյալում, այսօր նրանք խաղաղ գոյակցում են ԵՄ-ի շրջանակներում (Մեծ Բրիտանիան, ճիշտ է, դուրս եկավ ԵՄ-ից, բայց դա շատ բան չի փոխում), որտեղ չկան ոչ սահմաններ, ոչ տարածքային պահանջներ։
Կասկածից վեր է, որ երբևիցե խաղաղություն կհաստատվի նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Չեմ համարձակվում ստույգ կամ նույնիսկ մոտավոր ժամկետ նշել՝ մինչև այս տարվա վերջը, հաջորդ տարվա մեջ, 5-10 տարի հետո։ Բայց խաղաղության պայմանագիրը միևնույն է, կստորագրվի։ Եվ այստեղ մենք մոտենում ենք մի հետաքրքիր պահի՝ շատերն են խոսում խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորության մասին, և քչերը այն մասին, թե ինչ կլինի դրանից հետո։ Այո, համաձայնագիրը, որում ճանաչվում է երկրների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, սահմանների անձեռնմխելիությունը (որոնք դեռ պետք է հաստատվեն) կարևոր բան է, բայց ոչ ամենագլխավորը։ Իմ կարծիքով, շատ ավելի կարևոր է այն, թե ինչ կլինի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո։ Ո՞ր ճանապարհով է գնալու Հայաստանը՝ հետպատերազմյան Գերմանիայի, թե՞ Ճապոնիայի ճանապարհով։ Բայց չէ որ տարբերությունն այստեղ էական է։
1945-ին ռազմատենչ Ճապոնիայի պարտությունը, 1947-ին նոր սահմանադրության գրելը (ընդ որում, տեքստը գրել են հիմնականում ամերիկյան օկուպացիոն վարչակազմի պաշտոնյաները), բանակ ունենալու արգելքը (հետագայում, այնուամենայնիվ, ստեղծվեցին ինքնապաշտպանական ուժեր), տարածքային պահանջներից ու ձեռքբերումներից հրաժարվելը բացեցին դեպի ճապոնական տնտեսական հրաշքի ճանապարհը։ Սակայն, ճապոնական հասարակության մեջ և քաղաքական վերնախավի (հիմնականում աջերի շրջանում) միջավայրում թաքնված առկա էր սուր դժգոհությունը ռազմականացման արգելքից, ինչպես նաև 30-40-ական թվականներին պատերազմական հանցագործություններում Տոկիոյի դեմ մեղադրանքներից: Հիշեցնենք, որ ճապոնացի զինվորները սարսափելի հանցագործություններ են կատարել օկուպացված Չինաստանում և Կորեայում։ Ինչ արժե միայն Չինաստանի Նանկին քաղաքի հրեշավոր ողբերգությունը, որտեղ ճապոնացիների կողմից, ըստ չինական կողմի տեղեկությունների՝ սպանվել է շուրջ չորս հարյուր հազար մարդ։ Պատերազմից հետո Տոկիոյի միջազգային ռազմական տրիբունալում այդ թիվը հռչակվել է երկու հարյուր վաթսուն հազար: Ինքնին Ճապոնիայում մերժում են այդ թվերը և խոսում են երեսունից քառասուն հազար սպանվածների մասին (բայց չէ որ սա էլ սարսափելի թիվ է): Ճապոնացիները պնդում են, որ նրանց հասցեին հնչեցված բազմաթիվ մեղադրանքները՝ հորինվածք են, որ չինացիները փորձում են արատավորել Ճապոնիային, իսկ իրականում էլ ճապոնական օկուպացիոն բանակը սպանել է միայն չինացի զինվորներին, այո և այն էլ՝ միայն մարտի դաշտում, իսկ տես Չինաստանի և Կորեայի խաղաղ բնակչությանը ճապոնացի զինվորները վերաբերվել են հարգանքով, թեև պատմականորեն ապացուցված է հակառակը: Այսինքն՝ մենք տեսնում ենք, որ բոլորովին մոտ անցյալը, ավելի ճիշտ՝ դրա գնահատումը շարունակում է տակնուվրա անել ճապոնական հասարակությանը։ Օրինակ, Սինձո Աբեի օրոք (ով մահացել է 2022 թվականի հուլիսի 8-ին զինված հարձակման արդյունքում), կառավարությունը հրատարակիչներից պահանջել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ճապոնական բանակի կողմից իրականացված վայրագությունների մասին գրքեր չհրապարակել։ Իշխանությունները հերքում են, որ Ճապոնիան որևէ պատասխանատվություն է կրում այդ ժամանակ կատարված վայրագությունների համար։ Միգու՞ցե սրա պատճառը ամերիկացիների չափազանց մեղմ դիրքորոշումն է հուսահատված Ճապոնիայի նկատմամբ։ Չէ որ Տոկիոյի դատավարության ժամանակ միայն 29 մարդ հայտնվեց դատապարտյալի աթոռին՝ հիմնականում Ճապոնիայի բարձրագույն ռազմական և քաղաքացիական ղեկավարությունից: Դատեցին Չինաստանում ճապոնական բանակի հրամանատար գեներալ Մացուին, բայց դրանով հանդերձ պատժից խուսափեցին ինչպես անձամբ կայսր Հիրոհիտոն, այնպես էլ նրա հորեղբայրը՝ արքայազն Ասական, ով ի դեպ բոլոր գերված չինացիներին սպանելու հրաման էր տվել…
Այլ բան է պարտված Գերմանիան։ Նյուրնբերգյան դատավարությունները, դենացիֆիկացիա, որի ընթացքում նացիստական գաղափարախոսության ազդեցությունից մաքրվեցին գերմանական հասարակությունը, մշակույթը, մամուլը, կրթության ոլորտը և քաղաքականությունը։ Հոգեբույժ Կարլ Գուստավ Յունգը համարում էր, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ գերմանացիների հետ՝ հիվանդություն է։ «Հիվանդ են բոլոր գերմանացիները՝ անկախ Հիտլերի նկատմամբ նրանց վերաբերմունքից և Գերմանիայի ազգային սոցիալիստական բանվորական կուսակցության անդամակցությունից»։ Գերմանացիներին «բուժելու» համար նրանց ցույց էին տալիս պատերազմի ժամանակ նացիստների կատարած սարսափները, նրանց տանում էին «էքսկուրսիաների» համակենտրոնացման ճամբարներ, նրանց ստիպում էին նայել մարդկային դիակների կույտերին և մերկ ձեռքերով նորից թաղել։ Նման էքսկուրսիաներից հետո գերմանացիները հաճախ խելագարվում էին, կամ ինքնասպան լինում: Բայց գերմանացիների վերադաստիրակումը հաջողվեց։ Ընդ որում, բաժանված երկրի ինչպես արեւմուտքում, այնպես էլ արեւելքում։ Գերմանացիներն իրենց վրա վերցրին պատերազմը սանձազերծելու, Հոլոքոստի, օկուպացված տարածքներում սպանությունների մեղքը։ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը երկար տարիներ փոխհատուցում էր վճարում Հոլոքոստի զոհերին, 845 միլիոն դոլարի չափով, բացի այդ, Իսրայելը ստացավ 3 միլիարդ մարկ։ Ժամանակի ընթացքում փոխհատուցումների վճարումը, հուշահամալիրների կառուցումը և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիոնալ-սոցիալիստների հանցագործությունների մասին արվեստի գործերի ստեղծումը դարձավ գերմանացիների մեծ մասի կյանքի անբաժանելի մասը։ Որպես դրա վկայություն է ծառայում 1970 թվականի դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած իրադարձությունը։ Այդ օրը, Գերմանիայի կանցլեր Վիլի Բրանդտը այցով ժամանեց Լեհաստան (այդ տարիներին Լեհաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն)։ Բրանդը դարձավ Գերմանիայի առաջին կանցլերը, ով Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո այցելեց Լեհաստան։ Բրանդը եկավ Վարշավա, որպեսզի նոր էջ բացի երկու երկրների հարաբերություններում՝ հիշեք, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը սկսվել էր 1939 թվականի սեպտեմբերի 1-ին՝ Լեհաստանի վրա նացիստական Գերմանիայի հարձակմամբ։ 1970 թվականի դեկտեմբերի 7-ի առավոտյան Բրանդը ծաղկեպսակ է դնում Վարշավայի գետտոյում մահվան դատապարտված հրեաների հուսահատ ապստամբությանը նվիրված հուշակոթողին: Կանցլերը ուղղում է ծաղկեպսակի վրայի սեւ-կարմիր-ոսկեգույն (գերմանական դրոշի գույները) ժապավենը և հետո գլուխը խոնարհելով, ծնկի է իջնում սառը գրանիտի վրա։ Այս նկարները և ինքնին կանցլերի արարքը մտան պատմության մեջ։
Եվ, վերջապես մոտենում ենք Հայաստանին։ Նա, ինչպես Ճապոնիան Գերմանիայի հետ միասին, պարտվեց իր սանձազերծած արյունալի պատերազմում։ Բայց նա ո՞ր ճանապարհով կգնա՝ կզղջա՞ Գերմանիայի պես, թե՞ Ճապոնիայի պես կհերքի ամեն ինչ։ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագիրը հորիզոնում հեռվից երևում է, վաղ թե ուշ այն կստորագրվի։ Բայց հետո ի՞նչ է լինելու: Հայկական գիտակցության մեջ արդյո՞ք տեղի կունենա ոչ վաղ անցյալի վերաիմաստավորումը։ Հայերը կհրաժարվեն արդյո՞ք իրենց կեղծ բացառիկությունից։ Հայաստանը կհրաժարվի արդյո՞ք իր հարևաններ՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջներից։ Կհեռացնի արդյո՞ք Սահմանադրության տեքստի նախաբանը, որտեղ հղում կա Անկախության հռչակագրին, որտեղ նշվում է «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորումը»։ Կդադարե՞ն արդյոք հայերը ցուցադրել Երևանի մետրոպոլիտենի կայարաններից մեկի մոնիտորի վրա «մեծ Հայաստանի» քարտեզը, որտեղ, ինչպես Գելա Վասաձեի հետ վերջերս տված հարցազրույցում տեղին ասել է Ադրբեջանի նախկին ԱԳ նախարար Թոֆիգ Զուլֆուգարովը, չկա ոչ միայն մեր երկիրը, Թուրքիան, այլ նաև Վրաստանը։ Հայերը արդյո՞ք կդադարեն երեխաների չհասունացած մտքի մեջ՝ ադրբեջանցիների և թուրքերի հանդեպ ատելություն ներարկել: Կփոխվեն արդյո՞ք աղավաղված պատմությամբ դպրոցական դասագրքերը։ Հայերը արդյո՞ք ներողություն կխնդրեն ադրբեջանական ժողովրդից իրենց կատարած բոլոր հանցագործությունների համար՝ Խոջալուի, Մալիբեյլիի, Ասքիփարայի, Բաղանիս-Այրումի, Աղդաբանի, Գարադաղլիի համար։ Նախօրեին իմ գործընկեր Սամիթ Ալիևը իր «Մշակույթը որպես խոշորացույց - 2» հոդվածում ուշադրություն է դարձրել մեր հարևանների գրականության վրա, որը ներծծված է թուրքական ամեն ինչի նկատմամբ ատելությամբ։ Արդյո՞ք տեղի կունենա անկեղծ նացիզմի հոտով գրականության մերժում: Եվ, վերջապես, Փաշինյանը կամ երկրի հետագա ղեկավարները իրենց մեջ կգտնե՞ն համարձակություն՝ գալ Ադրբեջան և կրկնել Վիլի Բրանդի խիզախ արարքը՝ ծնկի գալ Խոջալուի ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Մոր կանչը» հուշարձանի առաջ։
Ցավոք սրտի, այս ամենն առայժմ անհավանական է թվում: Դատելով ըստ ամենայնի, հայերը նույնիսկ 2020-ի աշնան պարտությունից հետո բարոյաէթիկական առումով պատրաստ են գնալ ճապոնական ճանապարհով։ Եվ նույնիսկ շատ ավելի հեռու: Պատահական չէ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը համաշխարհային հանրության ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ Հայաստանը արագացված տեմպերով զինվում է։
«Այսօր Հայաստանում ռեւանշիստական ուժերը կրկին գլուխ են բարձրացնում և Ադրբեջանի նկատմամբ շարունակվում են տարածքային պահանջները։ Եթե Հայաստանը իրոք խաղաղություն է ուզում Ադրբեջանի հետ, ապա ինչո՞ւ է նա հարյուր միլիոնավոր դոլարների սպառազինություն գնում։ Հայաստանի նման քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանի համար նոր սպառնալիքների»,- ասել է Իլհամ Ալիևը՝ վերջերս Բաքվում ընդունելով Հնդկաստանի նոր դեսպան Սրիդհարան Մադհուսուդհանանի հավատարմագրերը։ Ակնարկն, ի դեպ, առավել քան թափանցիկ է՝ հաշվի առնելով Երևանի հետ Նյու Դելիի աճող ռազմատեխնիկական համագործակցությունը։
Իսկ սա նշանակում է, որ Ադրբեջանը նորից ստիպված կլինի հսկայական գումարներ ծախսել իր բանակի բարձր մարտունակությունը պահպանելու համար, ինչն անխուսափելի է՝ ունենալով թեկուզ պարտված, բայց քեզ վրա ատամներ ցույց տվող հարևան։ Չնայած այդ գումարները կարող էին օգտագործվել երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, այդ թվում նաև հայերի կողմից ավերված Ղարաբաղի վերականգնման համար։ Ակնարկ անգամ չկա, որ Հայաստանը պատրաստ է Զանգեզուր իր բնիկ բնակչությանը՝ ադրբեջանցիներին վերադարձին, որոնք այնտեղից վտարվել են 1988-1990 թվականներին։ Հայաստանում ռեւանշիստական ուժերը գնալով ավելի բարձր են գլուխ բարձրացնում։ Իսկ գուցե Ադրբեջանը պե՞տք է նույն կերպ վարվի, ինչպես ամերիկացիները վարվեցին ճապոնացիների հետ։ Ապառազմականացում, նոր սահմանադրություն և Նժդեհի ու «Նեմեզս»-ի հուշարձանների քանդումով թունդ ազգայնամոլությունից բուժու՞մ։ Ուռուցքը պետք է հեռացվի վիրահատական ճանապարհով, երբ պահպանողական և բժշկական բուժումն այլևս չի օգնում:

Станет ли Пашинян Брандтом?
Все войны рано или поздно заканчиваются. Даже 100-летняя война между Англией и Францией, длившаяся с 1337 года по 1453 год, закончилась. Извечные в прошлом противники Англия и Франция, Германия и Франция, Испания и Нидерланды (которые воевали целых 80 лет) – все это осталось в прошлом, сегодня они мирно сосуществуют в рамках ЕС (Великобритания, правда, вышла из ЕС, но это мало что меняет), где нет ни границ, ни территориальных претензий.
Вне всякого сомнения, когда-нибудь наступит мир и между Азербайджаном и Арменией. Не берусь назвать точную или хотя бы примерную дату – до конца этого года, в следующем году, через 5-10 лет. Но мирный договор все равно будет подписан. И здесь мы подходим к интересному моменту – многие говорят о возможности подписания мирного договора, и мало кто о том, что будет после него. Да, соглашение, в котором признается территориальная целостность и суверенитет стран, нерушимость границ (которые еще предстоит установить) – вещь важная, но не самая главная. На мой взгляд, намного важнее то, что будет после подписания мирного договора. По какому пути пойдет Армения – по пути послевоенной Германии или Японии? А ведь разница тут существенная.
Разгром милитаристской Японии в 1945 году, написание новой конституции в 1947 году (причем, текст писали в основном чиновники американской оккупационной администрации), запрет иметь армию (в последующем все же были созданы силы самообороны), отказ от территориальных претензий и приобретений, открыли путь к японскому экономическому чуду. Однако подспудно в японском обществе и среди политической элиты (в основном, среди правых) существовало острое недовольство запретом на милитаризацию, а также до сих пор звучащими в адрес Токио обвинений в военных преступлениях в 30-40-х годах. Напомним, что японская военщина творила ужасные преступления в оккупированных Китае и Корее. Чего стоит только чудовищная по своим масштабам трагедия в китайском городе Нанкин, где японцами, по данным китайской стороны, было убито почти четыреста тысяч человек. На международном военном трибунале в Токио после войны называлась цифра в двести шестьдесят тысяч. В самой Японии отвергают эти цифры и говорят о тридцати — сорока тысячах убитых (но ведь и это ужасающая цифра). Японцы утверждают, что многие обвинения в их адрес - это выдумка, что китайцы пытаются очернить Японию, в реальности же японская оккупационная армия убивала только китайских солдат, да и то – лишь на поле боя, а вот к мирным жителям Китая и Кореи японские солдаты относились с уважением, хотя исторически доказано обратное. То есть мы видим, что совсем недавнее прошлое, вернее его оценка продолжает будоражить японское общество. Например, при Синдзо Абэ (погиб 8 июля 2022 года в результате вооружённого нападения) правительство требовало от издателей, чтобы они не печатали книг о зверствах, совершенных японской армией во время Второй мировой. Власти отрицают, что Япония несет какую-либо ответственность за совершавшиеся тогда зверства. Может быть виной тому слишком мягкая позиция американцев по отношению к поверженной Японии? Ведь на Токийском процессе на скамье подсудимых оказались всего 29 человек, главным образом из числа высшего военного и гражданского руководства Японии. Судили командующего японской армией в Китае генерала Мацуи, но при этом избежали наказание как сам император Хирохито, так и его дядя принц Асака, который как раз отдал приказ убивать всех пленных китайцев…
Другое дело проигравшая Германия. Нюрнбергский процесс, денацификация, в ходе которой от влияния нацистской идеологии были очищены немецкое общество, культура, пресса, сфера образования, политика. Психиатр Карл Густав Юнг считал: то, что произошло с немцами – это болезнь. «Больны все немцы вне зависимости от отношения к Гитлеру и членства в НСДАП». Для «излечения» немцам демонстрировали ужасы, совершенные нацистами во время войны, их возили на «экскурсии» в концлагеря, заставляли смотреть на груды человеческих трупов и голыми руками перезахоранивать их. После таких экскурсий немцы зачастую сходили с ума или стрелялись. Но перевоспитание немцев удалось. Причем, как на западе, так и на востоке разделенной страны. Немцы приняли вину за развязывание войны, за Холокост, за убийства на оккупированных территориях. ФРГ много лет выплачивала компенсацию жертвам Холокоста в размере 845 миллионов долларов, кроме того Израиль получил 3 миллиарда марок. Со временем выплата репараций, строительство мемориалов и создание произведений искусства о преступлениях национал-социалистов во время Второй мировой войны превратились в неотрывную часть жизни большей части немцев.  Свидетельством тому служит событие, произошедшее 7 декабря 1970 года. В тот день канцлер ФРГ Вилли Брандт прибыл с визитом в Польшу (в те годы Польская Народная Республика). Брандт стал первым немецким канцлером, посетившим Польшу после Второй мировой войны. Брандт приехал в Варшаву, чтобы открыть новую страницу в отношениях между двумя странами – вспомним, что Вторая мировая война как раз и началась 1 сентября 1939 года с нападения нацистской Германии на Польшу. Утром 7 декабря 1970 года Брандт возложил венок к мемориалу, посвященному восстанию в Варшавском гетто - отчаянному сопротивлению обреченных на смерть евреев. Канцлер поправил черно-красно-золотую (цвета немецкого флага) ленту на венке и затем, склонив голову, встал на колени на холодный гранит. Эти снимки и сам поступок канцлера вошли в историю.
И, наконец, мы подходим к Армении. Она также, как и Япония с Германией, проиграла развязанную ею кровопролитную войну. Но по какому пути она пойдет – покается как Германия, или будет отрицать все, как Япония? Мирный договор между Азербайджаном и Арменией маячит на горизонте, рано или поздно он будет подписан. Но что дальше? Произойдет ли в армянском сознании переосмысление недавнего прошлого? Откажутся ли армяне от своей ложной исключительности? Откажется ли Армения от территориальных претензий к соседям – Азербайджану и Турции? Удалит ли преамбулу к тексту Конституции, где имеется отсылка к Декларации о независимости, в которой упоминается «воссоединение Армянской ССР и Нагорного Карабаха»? Перестанут ли армяне демонстрировать на мониторе на одной из станций ереванского метро карту «великой Армении», на которой, как метко выразился в недавнем интервью Геле Васадзе экс-министр иностранных дел Азербайджана Тофик Зульфугаров, нет не только нашей страны, Турции, но и Грузии? Перестанут ли армяне вкладывать в неокрепшие умы детей ненависть к азербайджанцам и туркам? Изменят ли школьные учебники с искаженной историей? Попросят ли армяне прощения у азербайджанского народа за все совершенные ими преступления, за Ходжалы, Малыбейли, Аскипара, Беганис-Айрум, Агдабан, Гарадаглы? Накануне мой коллега Самит Алиев в своей статье «Культура как увеличительное стекло – 2» обратил внимание на литературу наших соседей, которая пропитана ненавистью ко всему тюркскому. Произойдет ли отказ от попахивающей откровенным нацизмом литературы? И, наконец, найдет ли в себе смелость Пашинян или последующие руководители страны приехать в Азербайджан и повторить мужественный поступок Вилли Брандта – преклонить колени перед памятником «Крик матери», посвященному памяти жертв геноцида в Ходжалы?
К сожалению, пока все это кажется невероятным. Судя по всему, армяне, даже после разгрома осени 2020 года, готовы в морально-этическом отношении пойти по японскому пути. И даже намного дальше. Не случайно президент Азербайджана Ильхам Алиев обращает внимание мирового сообщества на то, что Армения вооружается ускоренными темпами.
«Сегодня в Армении вновь поднимают голову реваншистские силы и в отношении Азербайджана продолжаются территориальные претензии. Если Армения на самом деле хочет мира с Азербайджаном, то почему она закупает вооружения на сотни миллионов долларов? Такая политика Армении может привести к новым угрозам для региона», - сказал Ильхам Алиев, принимая недавно верительные грамоты нового посла Индии в Баку Сридхарана Мадхусудханана. Намек, кстати, более чем прозрачный, учитывая растущее военно-техническое сотрудничество Нью-Дели с Ереваном.
А значит, Азербайджан вновь будет вынужден тратить огромные средства на поддержание высокой боеспособности своей армии, что неизбежно, имея по соседству пусть и разгромленного, но скалящегося на тебя соседа. Хотя, эти деньги могли бы пойти на социально-экономическое развитие страны, в том числе, на восстановление разрушенного армянами Карабаха. Нет и намека на то, что в Армении готовы к возвращению в Зангезур его коренного населения – азербайджанцев, которые были изгнаны оттуда в 1988-1990 годах. Реваншистские силы в Армении все выше поднимают голову. А может, Азербайджану стоит поступить так же, как поступили с японцами американцы? Демилитаризация, новая конституция и излечение от махрового национализма со сносом памятников Нжде и «Немезис»? Опухоль должна быть удалена хирургическим путем, когда консервативное и медикаментозное лечение уже не помогает.